Po raz pierwszy od 38 lat Związek Literatów Polskich Oddział w Kielcach ma stałą siedzibę. Znajduje się ona w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach. Uroczyste otwarcie odbyło się w piątek, 5 maja.
Pozyskanie pomieszczenia nie było łatwe. Wymagało przeniesienia znajdujących się w nim zbiorów oraz remontu, na który zgodę musiała wyrazić świętokrzyski konserwator zabytków. Ale udało się.
Sylwester Kasprzyk, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach wyraził nadzieję na owocną współpracę, której efekty odczują przede wszystkim czytelnicy. Miłośnicy literatury będą mogli bezpośrednio spotykać się z jej twórcami.
– Sztandarowym argumentem było to, że jeśli jest biblioteka, są książki, to muszą też być twórcy tych książek, czyli pisarze. Z drugiej strony lokalizacja – blisko Muzeum Stefana Żeromskiego, czyli budynku I LO, gdzie wielu pisarzy stawiało swoje pierwsze kroki. Oczywiście jest to blisko centrum. A ważnym powodem było też to, że jesteśmy biblioteką wojewódzką, która ma możliwość oddziaływania w całym regionie dzięki filiom bibliotecznym – wyjaśnił.
– Chciałbym, aby to miejsce było ważne nie tylko dla literatów, ale także dla społeczeństwa kieleckiego – mówił biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, Marian Florczyk. Hierarcha również zwrócił uwagę na usytuowanie nowej siedziby świętokrzyskich ludzi pióra.
– Pomiędzy Pałacem Biskupów Krakowskich, katedrą, Muzeum Stefana Żeromskiego, w którym wcześniej mieściła się szkoła tego pisarza oraz w pobliżu najstarszej uczelni w Kielcach, jaką jest Wyższe Seminarium Duchowne. Warto też zwrócić uwagę na cenne zbiory, które znajdują się w bibliotece seminaryjnej, sięgające wielu wieków. Niech w tej siedzibie będą takie natchnienia, które będą tworzyły i ubogacały literaturę kielecką, i ubogacały zasoby bibliotek – życzył.
Nie bez powodu wszyscy zwracali uwagę na postać Stefana Żeromskiego, ponieważ to nie tylko znany pisarz, ale również osoba, która w 1920 roku w Warszawie założyła Związek Literatów Polskich.
Anna Zielińska-Brudek, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich przyznała, że dotychczas brakowało takiego miejsca. W ostatnich latach spotkania literatów odbywały się gościnnie w Pałacyku Zielińskiego. Teraz, jak podkreśla, będzie to siedziba z własnym adresem.
Pomieszczenie łączy przeszłość z teraźniejszością. Można tu znaleźć ślady działalności nieżyjących już członków ZLP, ale też efekty pracy tych, którzy cały czas tworzą.
Anna Zielińska-Brudek dodała, że otwarcie nowej siedziby to symboliczne rozpoczęcie nowego rozdziału w działalności Związku Literatów Polskich w Świętokrzyskiem.
– Chcemy mieć miejsce na stałe, gdzie możemy rozmawiać, planować różne spotkania, działać, by Kielce rzeczywiście stały się miastem kultury, docierać do wrażliwości młodych, bo to jest baza wyjściowa do usamodzielnienia się ich twórczości. Związek Literatów Polskich musi prężnie działać i być widoczny, prezentować twórczość w różnych miejscach. Nie tylko w bibliotekach i szkołach – mówiła.
W planach jest stworzenie strony internetowej kieleckiego oddziału, pozyskiwanie środków z zewnątrz na działania artystyczne, a także wspieranie twórczości młodych, skupionych w grupie „Literackie światło młodych”. Ich twórczość można usłyszeć także na antenie Radia Kielce, w ostatnią niedzielę miesiąca, w Niedzielnym Programie Kulturalnym.