Najlepsi zawodnicy i zawodniczki z województwa świętokrzyskiego zagrają 8 i 9 maja na boisku w Nowinach o udział w finale ogólnopolskim w Warszawie.
W tym roku w finale województwa świętokrzyskiego do rywalizacji stanie blisko 740 dzieci z 74 drużyn. Zawody podzielone zostały na dwa dni – w poniedziałek 8 maja zagrają chłopcy i dziewczynki z kategorii U-10, a dzień później ich starsi koledzy i koleżanki z kategorii U-12. Na boiska przy ul. Perłowej w Nowinach wybiegną również najmłodsi uczestnicy Pucharu (kat. U-8).
– Świętokrzyskie nie jest dużym regionem, ale zawody cieszą się u nas dużą popularnością. Szkoły chętnie zgłaszają się do turnieju. To duża szansa szczególnie dla dziewczynek, które na co dzień nie mają okazji obcować z piłką tak często, jak chłopcy, bo duża część z nich nie gra w klubach. Dla wielu z nich to pierwszy kontakt z futbolem na zorganizowanym poziomie i szansa na poznanie nowej, sportowej pasji – podkreśla Bartłomiej Strzębski, koordynator wojewódzki Pucharu Tymbarku w województwie świętokrzyskim.
W przeszłości w finałach wojewódzkich w Świętokrzyskim występowało wielu zawodników, którzy dziś uprawiają grę w piłkę nożną na profesjonalnym poziomie. To między innymi Iwo Kaczmarski (dziś pomocnik włoskiego Empoli), Jakub Ojrzyński (Liverpool U-21), Wiktor Długosz (Raków Częstochowa) czy Daniel Szelągowski (Chojniczanka Chojnice).
– Nic więc dziwnego, że na obserwacje podczas zawodów przyjeżdżają trenerzy z dużych, okolicznych klubów, na przykład Korony Kielce. Nie bez powodu mówi się, że Puchar Tymbarku to kuźnia talentów – dodaje Strzębski.
Choć aspekt sportowy jest w Pucharze Tymbarku istotny, najważniejsza jest w nim dobra zabawa i uśmiechy dzieci. Dlatego też organizatorzy planują ustawić foto budkę, na miejscu pojawi się także maskotka wydarzenia. Uczestnicy będą mieli również okazję poznać byłego reprezentanta Polski, Michała Gęburę, który od lat oficjalnie otwiera finał regionalny.
Co ciekawe, w ramach promocji Pucharu w województwie świętokrzyskim odbył się bezprecedensowy projekt „Ferie z Tymbarkiem”. Podczas ferii zimowych trenerzy ze Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej poprowadzili ponad 50 nieodpłatnych treningów dla dzieci ze szkół w regionie. To jedyna tego rodzaju inicjatywa w kraju.
– Puchar Tymbarku kładzie duży nacisk na wychowanie w duchu sportu i grę fair-play. Za koleżeńskie zachowanie na boisku można dostać zieloną kartkę, symbolizującą ducha zdrowej, sportowej rywalizacji. Mogą ją otrzymać nie tylko dzieciaki, podczas rozgrywek powiatowych w naszym regionie ujrzał ją również jeden trener. Puchar Tymbarku to przestrzeń zarówno do gry, nauki jak i integracji. Dlatego to inicjatywa warta propagowania – kończy Strzębski.
W XXIII edycji Pucharu Tymbarku do gry przystąpiło 8895 drużyn w trzech kategoriach wiekowych – U-8, U-10 i U-12. Rozgrywki na etapach gminnych i powiatowych odbywają się w 98% powiatów. Młode piłkarki i piłkarze grają na boiskach w całym kraju o wymarzoną nagrodę – spotkanie z reprezentacją Polski. Ostatnim krokiem na ich drodze będą mecze na PGE Narodowym. Wystąpią na nim tego samego dnia, co ich idole z kadry – 16 czerwca przed meczem Polska – Niemcy.
Puchar Tymbarku oraz jego uczestnicy stali się oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski.
Puchar Tymbarku to największe, dziecięce rozgrywki piłkarskie w Europie. Od XXIII edycji mogą przystąpić do nich wyłącznie drużyny szkolne, dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10 i 12 lat. Zawody rozpoczynają się eliminacjami na szczeblu gminnym i powiatowym, a zwycięzcy awansują do etapu wojewódzkiego. Najlepsze 16 drużyn w kraju, po jednej z każdego regionu – w kategorii U-10 i U-12 wśród chłopców i dziewcząt, wystąpi w finale ogólnopolskim w Warszawie. Mecze finałowe odbędą się w czerwcu na stadionie PGE Narodowym przed meczem Polska – Niemcy.
XXIII edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patronat nad Pucharem objęło również Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.