Dzisiaj (wtorek, 9 maja) w specjalnym wydaniu programu „Na każdą pogodę” wyjaśniliśmy najważniejsze zmiany dotyczące prawa pracy, które obowiązują od 26 kwietnia 2023 roku.
Nowelizacja dotyczy między innymi zatrudnienia pracowników, uprawnień pracowniczych, wprowadza dodatkową ochronę przed zwolnieniem i nowe obowiązki informacyjne w zakresie umów o pracę. Większe uprawnienia zyskali również pracownicy i członkowie ich rodzin.
Adam Derza, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach wyjaśnił, że po zmianach do urlopu rodzicielskiego, zgodnie z nowymi przepisami, każdemu z rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, z nowego wymiaru. Oznacza to, że po wykorzystaniu przez matkę 32 tygodni, pozostałe 9 tygodni przysługuje tylko ojcu dziecka, jeśli złoży taki wniosek.
Barbara Kaszycka, nadinspektor w OIP w Kielcach na pytanie, czy przy pracy zdalnej pracownik musi przebywać w określonym miejscu czy może miejsce dowolnie zmieniać odpowiedziała, że według definicji praca zdalna może być wykonywana w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgadniana z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika. Pracodawca nie może narzucić pracownikowi miejsca wykonywania pracy ani pracownik nie może tylko zakomunikować pracodawcy gdzie np. dzisiaj wykonuje pracę zdalną.
Słuchacze pytali, czy przy pracy zdalnej można zrzec się prawa do ekwiwalentu uwzględniającego koszty energii, Internetu?
Pracownik nie może się zrzec prawa do świadczeń pracowniczych. W przypadku pracy okazjonalnej wykonywanej do 24 dni w roku kalendarzowym zwrot kosztów nie przysługuje na podstawie przepisów.
Co to oznacza, że wniosek o pracę zdalną jest dla pracodawcy wiążący?
Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. W takim przypadku o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca musi poinformować pracownika w ciągu 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.
Czy można odmówić udzielenie urlopu opiekuńczego jeżeli pracownik posiada zaległy urlop wypoczynkowy?
Urlop opiekuńczy przysługuje w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym i wymaga opieki z poważnych względów medycznych w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym. Jest on udzielany na pisemny wniosek pracownika. Pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu tego urlopu. Pracodawca nie ma uprawnień do narzucenia pracownikowi konieczności wykorzystania urlopu wypoczynkowego w miejsce urlopu opiekuńczego.
A kiedy pracodawca może skontrolować trzeźwość pracownika?
Pracodawca może prowadzić kontrolę trzeźwości pracownika za pomocą urządzenia posiadającego aktualną certyfikację i wskazanego w regulaminie pracy. Jeżeli sprawa kontroli nie została unormowana w przepisach wewnętrznych, to jeżeli pojawi się podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy po użyciu alkoholu lub gdy pracownik spożywał alkohol w czasie pracy, pracodawca może wezwać policję w celu zbadania jego trzeźwości.
Czy zawierając umowę na okres próbny (trzy miesiące) po 26.04.br. należy wskazać w umowie, że kolejna umowa będzie zawierana na 12 miesięcy.
Zawieranie umowy na okres próbny trwającej 3 miesiące jest możliwe w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy, a także w sytuacji zamiaru zawarcia umowy na czas nieokreślony. Nie trzeba wiec wskazywać w umowie okresu, na który strony mają zamiar zawrzeć umowę na czas określony.