Blisko cztery miliony złotych z rezerwy budżetowej państwa otrzymały gminy Kielce, Morawica oraz Busko Zdrój na rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Jak powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, są to pieniądze przeznaczone na rozwój ośrodków, których działalność zapobiega wykluczeniu społecznemu korzystających z nich osób chorych.
– W województwie świętokrzyskim mamy 43 funkcjonujące tego rodzaju placówki w których pomoc otrzymuje prawie 1,3 tys. osób. Dzięki temu wsparciu powstaną miejsca, gdzie profesjonalną opieką zostanie otoczonych kolejnych kilkadziesiąt osób – wyjaśnia.
W Kielcach ponad 3 milionów złotych zostaną wykorzystane na przebudowę pomieszczeń w budynku przy ulicy Pietraszki na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z zakupem i montażem wyposażenia. Docelowo z pomocy tego ośrodka będzie mogło skorzystać 50 osób – informuje Magdalena Gościniewicz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
– Dla tych osób bardzo ważna jest rehabilitacja i przygotowanie się do samodzielnego życia. W działalności środowiskowych domów pomocy chodzi o to, żeby osoby ze schorzeniami nie musiały być izolowane w ośrodkach całodobowych, ale aby funkcjonowały we własnym środowisku- dodaje.
W gminie Morawica z otrzymanych pieniędzy w wysokości ponad 740 tysięcy złotych zostanie zrealizowana inwestycja, której celem jest adaptacja nowych pomieszczeń w ŚDS w Brudzowie dzięki czemu zwiększy się liczba miejsc dla osób potrzebujących. To w pełni zaspokoi potrzeby gminy w tym zakresie- powiedział Marian Buras burmistrz miasta i gminy.
Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, które wyniosło ponad 60 tysięcy złotych w ŚDS na ulicy Rehabilitacyjnej będziemy mogli wyremontować salę ćwiczeń, pracownię komputerową oraz zakupić wyposażenie do tych pomieszczeń- wyjaśnia Michał Maroński zastępca burmistrza miasta i gminy Busko Zdrój.
Środowiskowe Domy Samopomocy są ośrodkami wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu wymagają pomocy w zwiększeniu zaradności i samodzielności życiowej oraz integracji społecznej.