Rozpoczęło się odliczanie do 31. Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”. Przed kasy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach znów wrócą kolejki. Widzowie wybiorą najpopularniejszych: aktorkę, aktora i spektakl, ale sami także będą mogli powalczyć o cenną nagrodę.
W tegorocznym plebiscycie udział weźmie siedem spektakli, które miały premierę w tym sezonie artystycznym. Zostaną przypomniane w dniach od 13 do 20 czerwca. Aby wziąć udział w pokazie przedstawienia, należy zdobyć bilet. Po przerwie spowodowanej pandemią, kiedy rezerwacja wejściówek odbywała się przez telefon, znów wraca praktykowana przez lata metoda bezpośredniego odbierania biletów w teatralnej kasie.
Jak mówi dr Paulina Drozdowska, rzecznik kieleckiej sceny dramatycznej, kasa będzie otwierana w dniu pokazu spektaklu, o godz. 12.00.
– To plebiscyt, w którym zapraszamy widzów znowu do teatru. Mamy nadzieję, że te kolejki będą się ustawiać, że będą długie. Każdego dnia pierwsza osoba z kolejki otrzyma podwójne zaproszenie na koncert finałowy – informuje.
W tym roku za jeden bilet trzeba będzie zapłacić 5 zł. Ale jak zapewnia Paulina Drozdowska, to może być dobra inwestycja, bo podczas gali finałowej, 21 czerwca, jeden z widzów wygra o wiele więcej.
– W tym roku mamy loterię promocyjną, w której główna nagroda wynosi 12,3 tys. zł. Zawdzięczamy ją firmie Anna-Bud, która jest mecenasem 31. Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”. Żeby wziąć udział w loterii, należy zjawić się na spektaklu między 13, a 20 czerwca, wypełnić kupon do głosowania i wraz z ważny biletem wrzucić go do urny – wyjaśnia.
Urna na głosy będzie wystawiona w dniu pokazu plebiscytowego, na pół godziny przed i po spektaklu. Zagłosować można też internetowo (przez link dostępny na profilu facebookowym i na stronie internetowej teatru).
Na zwycięzców czekają nagrody. Małgorzata Rudnicka – dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego zaznacza, że chciałaby, by w tym roku miały one charakter finansowy.
– Dotychczas fundowaliśmy statuetki, które oczywiście stanowią taką prestiżową, atrakcyjną formę nagrody, ale ważne jest też to, by laureat naszej nagrody mógł być uszczęśliwiony, a zatem dorzucimy co nieco na spełnienie marzeń za ciężki sezon artystyczny – podkreśla.
Decyzję w tej sprawie podejmie Zarząd Województwa.
Paulina Drozdowska zaprasza do udziału w plebiscycie. Wyjaśnia, ze stanowi on podsumowanie sezonu.
– Zachęcamy widzów do głosowania na tych najlepszych i najpopularniejszych: aktorkę, aktora i spektakl. Swoje nagrody przyznają również dziennikarze i władze regionu, czy przyjaciele teatru. To też ostatni plebiscyt w siedzibie tymczasowej, więc myślę, że z tego powodu też jest wyjątkowy – zaznacza.
Tegoroczną nowością jest również to, że gala finałowa nie odbędzie się, jak dotychczas, w niedzielę, ale w środę, 21 czerwca.
Spektakle, które wezmą udział w 31. Plebiscycie Publiczności „O Dziką Różę”:
– „Wolne ciała” – koncept i choreografia Marta Ziółek;
– „FESTeFAN” – inicjatywa aktorska: Dagny Dywickiej, Eweliny Gronowskiej, Mateusza Bernacika, Bartłomieja Cabaja, Wojciecha Niemczyka i Andrzeja Platy;
– „Frankenstein” Mary Shelley, w adaptacji Huberta Sulimy, reż. Jędrzej Piaskowski;
– „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego, scenariusz wg konceptu Krystyny Duniec i Pawła Sablika, reż. Michał Kotański;
– „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” – tekst i reżyseria Mateusz Pakuła;
– „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kolorado” Ishbel Szatrawskiej, reż. Łukasz Kos;
– „Miarka za miarkę” Williama Szekspira, reż. Dan Jemmett.