Zbliża się Noc Muzeów 2023. W Kielcach i wielu miejscowościach w województwie świętokrzyskim odbędzie się mnóstwo wydarzeń.
WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ – SPRAWDŹ, CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO
KIELCE
W sobotnią noc, 13 maja, Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do wszystkich swoich oddziałów. Dla zwiedzających dostępne będą zarówno ekspozycje stałe, jak i czasow.
Oddziały MNKi w Noc Muzeów (13 maja) otwarte w godz. 19-24. Ostatnie wejście do muzeum godzinę przed zamknięciem. Wstęp wolny. W niedzielę, 14 maja, oddziały czynne od godz. 12.00.
DAWNY PAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH W KIELCACH
Zwiedzanie:
- wnętrz zabytkowych XVII-XVIII w., w tym odnowionych w ramach projektu Pałac w muzeum. Muzeum w Pałacu: unikatowego XVII-wiecznego stropu ramowego warsztatu Tomasza Dolabelli „Pożar Troi”, fryzu portretowego, podstropowego w Izbie Stołowej Górnej oraz dwóch tapiserii: „Triumf Ateny” i „Bitwa nad Granikiem”;
- zmodernizowanej Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, w której można podziwiać m.in. portrety staropolskie, malarstwo takich artystów jak Pankiewicz, Stryjeńska, Witkacy i Hadziewicz, czy największą w Polsce kolekcje porcelany ćmielowskiej;
- Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego.
MUZEUM STEFANA ŻEROMSKIEGO
- stała ekspozycja koncentruje się na wczesnym okresie życia autora Syzyfowych prac (dorastanie, pierwsze próby literackie, nauka w gimnazjum), a także przybliża jego miejsca życia i pracy. W muzealnej przestrzeni znajdują się rękopisy utworów Żeromskiego, czy eksponaty takie jak drewniany tornister zwany „deką”, rekonstrukcja munduru gimnazjalisty, XIX-wieczny kajet czy muzealna belka zwana siestrzanem pochodząca z ciekockiego domu pisarza;
- wystawa czasowa „Wolność to wielka rzecz. Żeromski w Rapperswilu”, która jest pierwszą po II wojnie światowej prezentacją zbiorów ze szwajcarskiego muzeum.
MUZEUM DIALOGU KULTUR
- zwiedzanie wystawy czasowej „Przestrzeń obecności. Odsłona druga”. Wystawa prac dr Lucyny Gozdek
- zwiedzanie ekspozycji stałych: Od różnorodności do dialogu; Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy; Historia motoryzacji w miniaturze; Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej.
Oddziały MNKi w Noc Muzeów (13 maja) otwarte w godz. 19-24. Ostatnie wejście do muzeum godzinę przed zamknięciem. Wstęp wolny. 14 maja oddziały czynne od godz. 12.
MUZEUM HISTORII KIELC
W sobotę, 13 maja, w godz. 19-24, w Muzeum Historii Kielc dla zwiedzających będą otwarte wszystkie aktualnie prezentowane wystawy: stała wystawa historyczna „Z dziejów Kielc”, wystawa czasowa „Kielce – Keltz. Historia społeczności żydowskiej” oraz w Małej Galerii wystawa malarstwa Dominiki Mijas-Musiał, pt. „Świętokrzyskie w niecodziennym kolorycie”.
Ostatni zwiedzający będą mogli wejść do muzeum o godz. 23:30. Wstęp wolny.
WZGÓRZE ZAMKOWE – INSTYTUT DIZAJNU
W godz. 19-24 można bezpłatnie zwiedzać wystawy w Galerii Głównej i Galerii na Piętrze.
W Galerii na Piętrze prezentowana jest ekspozycja „Eugenia Tynna. Znaki. Wystawa o liternictwie” natomiast w Galerii Głównej – „Z Kielc do Włocławka – twórczość Jana Sowińskiego”. Będzie to ostatni weekend z wystawą.
Ostatnie wejście na wystawy o godz. 23. Wstęp wolny.
WZGÓRZE ZAMKOWE – OŚRODEK MYŚLI PATRIOTYCZNEJ I OBYWATELSKIEJ
Od godz. 19 można bezpłatnie zwiedzać wystawę stałą OMPIO oraz wystawę czasową „40 obrazów na 400-lecie Karczówki ze zbiorów Stanisława i Grażyny Szreków”.
O godz. 22 na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego pokazana zostanie instalacja multimedialna profesor Izabeli Łapińskiej „Ślad pamięciowy”. To głęboko poruszający projekt fotograficzno-historyczny prezentujący portrety osób represjonowanych.
Projekt „Ślad pamięciowy” to rejestracja ludzi niszczonych przez systemy totalitarne, ludzi, którzy przeżyli piekło wykluczenia i milczenia, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia. Zostanie zaprezentowany w murach dawnego więzienia kieleckiego, istniejącego w tych samych murach od połowy XIX wieku. To miejsce pamięci narodowej. W styczniu 1945 roku nadzór nad więzieniem w Kielcach przejął Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Pierwszymi uwięzionymi na Zamkowej byli kieleccy sędziowie, prokuratorzy, prawnicy, kolejnymi żołnierze Armii Krajowej i przeciwnicy ustroju komunistycznego. Brutalne przesłuchania, katowanie więźniów politycznych trwały aż do roku 1956.
Projekt składa się z trzech części – to zesłańcy na Sybir, to dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty i to także więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej. Młodzi ludzie ze Związki Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi. To licealiści, którzy za ulotki o okupancie radzieckim otrzymali w wojskowym sądzie 40-stronicowe wyroki i do 15 lat ciężkiego więzienia.
Z każdym z bohaterów fotograf Izabela Łapińska spędziła wiele godzin, rozmawiając i nagrywając ich wspomnienia a potem fotografując ich twarze w konwencji fotografii policyjnej, jak kryminalistów trzymających własnoręcznie napisane swoje imię i nazwisko. To portrety en face i z profilu. Wspomnienia przepisała, a potem poprosiła dzieci, by przeczytały historie, które ponownie zostały nagrane.
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH
Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza w Noc Muzeów w godz. 18-24 na zwiedzanie trwających czterech wystaw, prezentowanych w ramach drugiego Festiwalu Fotograficznego FOTOPERYFERIE. Są to: „Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych”; Weronika Teplicka – „Spacer po wstędze Möbiusa”; Katarzyna Łata – „Studium przypadku” oraz Iwona Germanek – „Różowy nie istnieje”. Wstęp wolny.
MUZEUM HAMMONDA
Muzeum Hammonda zaprasza w godz. 17-24 na bezpłatne zwiedzanie jedynego tego typu muzeum w Europie. Przewodnicy przedstawią krótką lekcję historii łączącej muzykę z techniką, opowieść o życiu Laurensa Hammonda, jego twórczości i wynalazku, który zmienił światową scenę muzyki rozrywkowej. Wystawa jest podzielona na kilka modułów tematycznych: Historia, Hammond w Polsce, Hammond na świecie, Strefa dźwięku, Hammond Club, Leslie, Mój Hammond. Jedna z sal została nazwana imieniem Andrzeja Zielińskiego (Skaldowie). Na wystawie stałej instrumentów można zobaczyć: 61 modeli organów, 27 modeli zegarów, stolik do brydża i grające schody.
GALERIA WSPÓŁCZESNEJ SZTUKI SACRUM „DOM PRACZKI”
Galeria Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki” zainauguruje Noc Muzeów już w sobotę, 13 maja, o godz. 16. Wtedy rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sprawdzam. Cóż to jest prawda?”. Oprowadzać będzie Bernadeta Stano -kuratorka, historyczka sztuki z zespołu badawczego Sztuka i Metafizyka w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej UP w Krakowie. Wstęp wolny.
W godz. 16-24 można też oglądać wystawę stałą.
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ORANŻERIA
Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria działająca przy Pałacyku Zielińskiego zaprasza w godz. 16-24 na zbiorową wystawę czasową prac członków studenckiego Koła Naukowego Ilustracji FLOW. Wstęp wolny.
MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY
Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza w godz. 19-23 na zwiedzanie wszystkich wystaw. Dodatkowe atrakcje będą czekały na zwiedzających na muzealnym dziedzińcu, gdzie w godz. 19-21 wystąpi Studio Pantomimy „Praca w toku” z Kieleckiego Centrum Kultury. Pokaz zatytułowany „To się w geście nie mieści” nawiązuje m.in do zabawek i zbiorów muzeum, etiudy, mimodramy, żarty i klaunada także interaktywna zabawa bez gadania. O godz. 21 finałowy pokaz. Na dziedzińcu będą również dostępne zabawy w stylu retro.
GALERIA SZTUKI „WINDA”
Galeria Sztuki „Winda” zaprasza do zwiedzania aktualnej wystawy Dyplom 2023. Jednak na gości czekają dodatkowe atrakcje. Wspólnie ze stowarzyszenie „El Viento” – Tango Kielce galeria zaprasza nie tylko miłośników sztuk pięknych, ale również tańca do dołączenia tego wieczoru do wspólnej milongi. Około godz. 21 zaplanowano występ gwiazd wieczoru – mistrzowskiej pary Beaty Mai Gellert i Łukasza Wiśniewskiego. Wstęp wolny.
CENTRUM GEOEDUKACJI
Centrum Geoedukacji zaprasza w godz. 19-23. W godz. 19-20 z przewodnikiem będzie można zwiedzić wystawę „Morskie opowieści”. Natomiast w godz. 20-23 na gości czekają: wystawa „Chronos” wraz z kinem-kapsułą czasu, gra terenowa „Misja Chronos” po wystawie stałej, wystawa „Paleo-art. Niezwykłe kręgowce z ery dinozaurów”, przestrzeń paleo-plastyczna dla najmłodszych.
Wstęp na wszystkie atrakcje w tym okresie jest wolny, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Ostatnie wejście na wystawę przewidziane jest na godzinę przed zamknięciem obiektu.
Organizatorzy sugerują, by przy planowaniu wizyty w Centrum Geoedukacji, zagospodarować nieco więcej czasu, w związku z możliwością pojawienia się kolejki do kina-kapsuły czasu. Seans w kinie trwa ok. 9 min. i jednorazowo może go oglądać. 12 osób.
ENERGETYCZNE CENTRUM NAUKI
Od godz. 18 w Energetycznym Centrum Nauki na chętnych czeka interaktywna wystawa „Energia”, którą będzie można zobaczyć za darmo. Wejścia na wystawę będą odbywać się o godz. 18, 19, 20 i 21. Czas zwiedzania wynosi 45 min. Wcześniej trzeba zarezerwować miejsce. Odwiedzający będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, korzystając z interaktywnych stanowisk.
BAZA ZBOŻOWA
W Bazie Zbożowej, 13 maja, w godz. 17-21 będzie można obejrzeć pełen tajemnic i niespodzianek wypał raku. Będzie też możliwość wykupienia prac ceramicznych, wylepionych i wyszkliwionych na warsztatach w Ceramika Nova za symboliczne grosze.
Natomiast w godz. 18-20:30 w pokoju nr 9 w części biurowej odbędzie się wystawa złomu lotniczego i fotela katapultowego KielceAirCollection. Zobaczyć można będzie między innymi Fotel katapultowy Martin Baker mk.4 z samolotu Mirage, butlę tlenu z samolotu B17 z czasów II Wojny Światowej, a także butlę tlenową z samolotu Halifax, który został zestrzelony w okolicy Ćmielowa w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku. Prezentowany będzie także wysokościowy ubiór kompensacyjny WUK-90, hełmy lotnicze GSH-6A i ZSh-5A, zegary lotnicze, drążki sterownicze, czarne skrzynki, osłonę kabiny samolotu MiG-21 i wiele innych elementów wyposażenia lotniczego.
Wstęp wolny.
ZWIEDZANIE BUDYNKU DAWNEJ KIELECKIEJ SYNAGOGI
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza w tym roku do zwiedzania wnętrza budynku dawnej kieleckiej synagogi (ul. Warszawska 17), który następnie przez szereg lat pełnił funkcję Archiwum Państwowego.
Prezentowana będzie wystawa przedstawiająca rekonstrukcję synagogi, wraz z modelem i symulacją 3d, które będzie można porównać z obecnym wyglądem budynku, a także unikatowy zwój Tory pochodzący z Kielc. Zwiedzanie będzie możliwe w godz. 19-24.
Jednocześnie w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Plany 7 będzie można obejrzeć stałe wystawy, a o godz. 21:30 rozpocznie się bezpłatna projekcja filmu „Przy Planty 7/9”.
GALERIA U STRASZA
W Europejską Noc Muzeów, w godz. 19.00-24.00 na gości czeka także „Galeria u Strasza” w Wojewódzkim Domu Kultury. Zapraszają Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Dla dziesięciu osób, przyjdą jako pierwsze, przygotowano zaproszenia do kina „Fenomen”.
GALERIA WIEŻA SZTUKI
W sobotę, 13 maja, o godz. 18.00, w Galerii Wieża Sztuki rozpocznie się wernisaż wystawy Hanny Kotewicz, zatytułowanej „Pół żartem, pół serio”. To bezpośrednie nawiązanie do kultowej komedii z 1959 roku w reżyserii Billy’ego Wildera. Nie całkiem żartobliwie i nie do końca poważnie – estetykę obrazów Hanny Kotewicz wypełnia delikatność i frywolność, jednak artystka jest bardzo uważną obserwatorką, trafnie opowiada o codzienności, więziach międzyludzkich, miłości oraz relacjach damsko-męskich. Zanurza swoje obrazy w przyjemnej i surrealnej lekkości. Poczucie humoru, które jest nieodzownym elementem twórczości Hanny Kotewicz, oparte jest na niedopowiedzeniu oraz ciepłym absurdzie.
Wystawę będzie można oglądać do północy, bo i ta galeria uczestniczy w Europejskiej Nocy Muzeów.
BUSKO-ZDRÓJ
- Propozycje przygotowała Buska Galeria Sztuki – Willa Polonia. W programie, od godz. 16 do północy pprowadzanie po wystawie „Udomowienie”, gdzie będzie można poznać prace 11 polskich artystów i projektantów. Prace, które funkcjonują jako dzieła sztuki, ale równie dobrze mogłyby stanowić część wyposażenia mieszkania.
- Z kolei o godz. 21 miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli posłuchać koncertu „Klasyka nocą” w wykonaniu Julii i Pawła Korepty.
- Dla miłośników kina klasycznego organizatorzy przygotowali niespodziankę w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. O godz. 19 na dużym ekranie pojawi się Charlie Chaplin. Z kolei w godz. 20-21 odbędą się warsztaty monotypii.
- Do akcji włączyło się także Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej. 13 maja w godz. 18-22 będzie można oglądać wyjątkową kolekcję sprzętu wojskowego. Muzeum mieści się przy ul. Żeromskiego 24, obok cmentarza komunalnego. Szczegółowe informacje pod tel. 606 538 252. Możliwy dojazd elektrobusem.
CHĘCINY
- Europejska Noc Muzeów będzie okazją, aby podziwiać uroki Zamku Królewskiego w Chęcinach w nocnej scenerii a także zwiedzić zabytkową kamienicę Niemczówka. Dodatkowo w ramach biletu wstępu o godz. 20 i 21:30 przewodnicy oprowadzą po zamkowych dziedzińcach i po piwnicach jednej z najlepiej zachowanych chęcińskich 16-wiecznych kamienic. Obydwie placówki będą dostępne dla zwiedzających do godz. 23.
- Bezpłatnie w godz. 18-22 będzie można zwiedzić Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz Dwór Starostów Chęcińskich.
- Ponadto na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego od piątku do niedzieli stacjonować będzie obóz grupy rekonstrukcyjnej „Zaciąg prywatny strażnika koronnego Samuela Łaszcza”, która przeniesie odwiedzających w realia XVII wieku.
JĘDRZEJÓW
Nocne atrakcje przygotowało Muzeum im. Przypkowskich. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji:
- kolekcję zegarów słonecznych i zabytkowych apartamentów w dawnej aptece z pałacowym wyposażeniem można zwiedzić w godz. 19:30-23:00;
- „Dama z Olsztyna” to „Portret młodej kobiety jako żniwiarki”, z końca XVIII w., wypożyczony z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Muzealnicy zaprezentują go i opowiedzą o nim w godz. 19:30-23:00;
- Dobranocka w Muzeum – to część przeznaczona dla dzieci. Organizatorzy wspólnie z najmłodszymi zbudują rakietę. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:45 w Pawilonie Wystawowym;
- Wystawa „Donersztik in Jendrzew. Żydzi z Jędrzejowa” – kuratorka wystawy, judaistka Klaudia Kwiecińska oprowadza po wyjątkowej wystawie poświęconej jędrzejowskim Żydom, która pozwala poczuć klimat przedwojennego Jędrzejowa, tętniącego życiem rynku, pełnego żydowskich handlarzy. Mała Galeria, godz. 20 i 21 (poza spotkaniami samodzielne zwiedzanie wystawy w godz. 19:30-23:00);
- Wystawa „Zdobyć Księżyc” – opowieść o podboju kosmosu, którą tworzą unikalne zdjęcia z archiwów NASA, wspomnienia astronautów i klimatyczna oprawa dźwiękowa. Oprowadza zastępca dyrektora, astronom Rafał Zaczkowski. Pawilon wystawowy, godz. 21 i 22:15 (poza spotkaniami samodzielne zwiedzanie wystawy w godz. 19:30-23:00);
- Koncert – w wyjątkowej atmosferze nocnego Ogrodu Czasu. Godz. 21:30 – Ogród Czasu (w razie niepogody podcienia pod Pawilonem wystawowym);
- Ogród Czasu Nocą – wyjątkowa okazja, by zobaczyć Ogród Czasu w nocnej odsłonie, oświetlony kolorowymi lampkami, z towarzyszeniem nastrojowej muzyki i poczuć jego niepowtarzalną atmosferę. W godz. 19:30-00:00;
- Lapidarium – najnowsza wystawa stała – historia Jędrzejowa i okolic zaklęta w kamieni Altana w Ogrodzie Czasu, w godz. 19:30-00:00.
- Atrakcje przygotowała także świętokrzyska kolej wąskotorowa „Ciuchcia Ponidzie” – Stacja kolejki wąskotorowej w Jędrzejowie „Jędrzejów Wąskotorowy”. W programie: „Wsiąść do pociągu niebylejakiego” – bezpłatny przejazd dla mieszkańców na trasie Jędrzejów Wąskotorowy – Jasionna – Jędrzejów Wąskotorowy. Odjazd pociągu o godz. 17, a planowany powrót nastąpi ok. godz. 19:30.
Zaplanowano przystanki na trasie w obie strony: miasteczko ruchu drogowego (przed przejazdem na ul. Górnej – godz. 17:10; godz. 19:30 – powrót); ul. Partyzantów (przed przejazdem – godz. 17:25; godz. 19:15 powrót); ul. Głowackiego (przed przejazdem – godz. 17:40; godz. 19:00 powrót); Jasionna godz. 18:10 (przyjazd), godz. 18:30 (odjazd).
W godz. 18-20 konkurs plastyczny dla najmłodszych na ilustrację do bajki „Pan Parowozik zwiedza okolice Pińczowa”.
O godz. 19:30 spotkanie z Geną Rosołowską, autorką bajek dla dzieci m. in. „Pan Parowozik” – zabytkowy park maszynowy w dawnej hali napraw parowozów.
Ponadto na terenie stacji kolejki wąskotorowej w Jędrzejowie – Jędrzejów Wąskotorowy odbędą się pokazy kowalstwa artystycznego (godz. 17-23).
- Zwiedzający będą mogli zwiedzić zespół klasztorny Archiopactwa Cystersów wraz z przewodnikiem – o godz. 20:30 (dzieci), godz. 21:15 (dzieci i dorośli), godz. 22 (dorośli). Początek oprowadzania w kościele klasztornym.
- W Centrum Kultury w Jędrzejowie będzie można zwiedzić, m.in., wystawę „50 lat fotografowania” Zygmunta Stępnia.
- Znana jędrzejowska artystka Anita Łukasik zaprasza na nocną herbatkę oraz pokaz swoich prac i slajdów do pracowni, mieszczącej się w dawnej wieży trafo (ul. 11 Listopada, obok bloku nr 132). Spotkanie odbędzie się w godz. 20:00-00:00.
- O godz. 17 i 19 odbędzie się zwiedzanie wnętrz jędrzejowskiej fary (Kościół św. Trójcy) z oprowadzaniem.
- Komenda Powiatowa Policji w Jędrzejowie zaprasza na dwa spotkania – o godz. 19 i 22. Funkcjonariusze zaplanowali pokaz sprzętu policyjnego, radiowozów i pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Mundurowi opowiedzą zwiedzającym o pracy w policji.
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie zaprasza na dwa spotkania – o godz. 20 i 21. Zaprezentowane zostanie wyposażenie pojazdów pożarniczych oraz sprzęt, który jest wykorzystywany przez funkcjonariuszy w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Odwiedzający dowiedzą się także w jakich okolicznościach najczęściej powstają pożary, poruszona zostanie tematyka kształtowania prawidłowych zachowań oraz nawyków w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Spotkania potrwają około 40 min.
KAZIMIERZA WIELKA
W Noc Muzeów włącza się także urząd miasta i gminy Kazimierza Wielka. Samorząd zaprasza do zwiedzania Kazimierskiej Baszty. Mieści się w niej Muzeum Ziemi Kazimierskiej. Trzykondygnacyjna wieża jest perełką w architekturze Kazimierzy Wielkiej, a eksponaty zgromadzone w muzeum są ważnym zapisem historii tego miasta i regionu.
Na pierwszej kondygnacji mieszczą się przedmioty datowane na schyłek XIX i początek XX wieku, m.in. stare żelazka z duszą, lampy naftowe, gofrownice, rozmaite akcesoria, które służyły w każdym domu na terenie gminy Kazimierza Wielka.
Na kolejnej kondygnacji są symbole Kazimierzy. To fotografie majora Hubala, który jest związany z ziemią kazimierską, koszulka lidera z wyścigu Hubala – sztandarowej imprezy ziemi kazimierskiej. Są też konstrukcje wykonane z zapałek z wielką starannością. Przedstawiają obiekty, które mają charakter zabytkowy, które znajdują się w ewidencji bądź rejestrze zabytków, to m.in. baszta, pałac Lacon z zabytkową wieżą czy dawny budynek biblioteki.
Na szczycie budynku udostępniono turystom taras widokowy. Ponadto od niedawna z wieży trzy razy dziennie rozbrzmiewa hymn miasta.
Zwiedzanie będzie dostępne w godz. 19-21.
MICHNIÓW
Noc Muzeów w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie rozpocznie się 13 maja o godz. 19 projekcją filmu „Oddział wydzielony WP – mjr Hubal”, a o godz. 20 zaplanowano pokaz filmu „Żeby zdążyć opowiedzieć”.
O godz. 21 rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zbigniewa Bibera. Będzie można się spotkać z rekonstruktorami historycznymi, zaplanowano też warsztaty dla dzieci „Dbajmy o korzenie – pielęgnujmy pamięć”. Stanowisko z potrawami regionalnymi przygotuje KGW Michniowianki.
OBLĘGOREK
Pałacyk Henryka Sienkiewicza. Oprócz nocnego zwiedzania dawnego mieszkania pisarza będzie można obejrzeć najnowszą wystawę czasową „Imaginarium afrykańskie Henryka Sienkiewicza” będącą opowieścią o podróży pisarza do Afryki.
OPATÓW
Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie przygotowało swoją ofertę na Noc Muzeów. Bezpłatnie można będzie zwiedzić zarówno Muzeum Geodezji i Kartografii jak i Podziemną Trasę Turystyczną. Oprócz stałych ekspozycji można będzie zobaczyć dwie ciekawe prezentacje. Będzie to mszał prawosławny z początku XX wieku, który służył do nabożeństw w opatowskiej cerkwi.
Drugim cennym eksponatem będzie mundur żołnierza II Korpusu Polskiego, który walczył pod Monte Cassino. Należał on do nieżyjącego już, pochodzącego z Opatowa chorążego Kazimierza Pracza. Jak powiedział Adrian Wołos jest to oryginalnie zachowany mundur z czasów tej bitwy, liczy prawie 70 lat więc jest cennym i ciekawym eksponatem.
Muzeum i podziemia będą czynne w godz. 18-24. Ostatnie wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej zaplanowano o godz. 23.
PIŃCZÓW
Do sobotniej akcji „Noc muzeów” dołączy Muzeum Regionalne w Pińczowie. Jak informuje dyrektor placówki Justyna Dziadek, będzie można wziąć udział m.in. w wieczornym zwiedzaniu wnętrza kościołów położonych w gminie Pińczów – w Bogucicach, Krzyżanowicach oraz w starej Zagości. Z kolei w świątyni w Młodzawach Małych będzie można wejść do podziemni, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.
Muzeum zapewnia przejazd autokarem, ale liczba miejsc jest ograniczona. Dlatego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna pod nr tel. 41 357 54 04. Zbiórkę uczestników nocnego zwiedzania zaplanowano o godz. 18 przed muzeum.
Podczas sobotniej nocy w godz. 18-22 zaplanowano także zwiedzanie m.in. Synagogi oraz Domu Ariańskiego. Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników przyrody. Na wirydarzu muzeum będziemy mogli podziwiać ptaki charakterystyczne dla Ponidzia, które pochodzą z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ptakolub” w Złotej. Ponadto wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci.
O godz. 16 na placu przed budynkiem Stacji Kolejki Wąskotorowej w Pińczowie zostanie udostępniona ekspozycja związana z historią kolejki wąskotorowej.
Odbędzie się także spotkanie z Geną Rosołowską, autorką bajek dla dzieci m.in. „Pan Parowozik”. Zorganizowany zostanie też konkurs plastyczny dla najmłodszych na ilustrację do bajki „Pan Parowozik zwiedza okolice Pińczowa”.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Noc Muzeów w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki odbędzie się 13 maja. W programie jest zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej „unplugged” z przewodnikiem w stroju neolitycznego górnika (organizatorzy zapewniają elektryczne miniłuczywa; można zabrać ze sobą latarkę). Wyjścia odbędą się na trasę o godz. 19, 20, 21, 22 i 23.
Kolejna propozycja to spotkanie z ogniem w pradziejowej osadzie, będą to pokazy dotyczące różnych aspektów ognia (można zabrać ze sobą prowiant na ognisko). Tu też będzie okazja do uczestniczenia w ognisku przy dźwiękach muzyki etno (improwizowana oprawa muzyczna w wykonaniu Tomka Juchniewicza i Marcina Fortuny).
Bilety w cenie 2 zł od osoby są dostępne w kasie muzeum w dniu wydarzenia. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr telefonu 41 260 55 50 lub 669 970 499 bądź też rezerwacje@krzemionki.info. Liczba miejsc ograniczona.
Na ognisko wstęp jest bezpłatny.
SANDOMIERZ
- Tegoroczny program Nocy Muzeów przygotowany w Sandomierzu przez placówki kultury, galerie, ale również obiekty związane stricte z turystyką jest niezwykle bogaty i różnorodny. Po raz pierwszy w akcję włączyła się Biblioteka Diecezjalna, która pokaże swoje najcenniejsze zbiory, czyli rękopisy i starodruki pochodzące od czasów średniowiecza.
Jak poinformował ks. Piotr Tylec, dyrektor biblioteki, zabytki prezentowane będą w gablotach, a oprócz nich będzie można zobaczyć również okolicznościową wystawę pocztówek, wejść do magazynu starodruków, zwiedzić dolny korytarz i wirydarz Wyższego Seminarium Duchownego, ponieważ biblioteka znajduje się w tym samym obiekcie.
Wydarzeniami towarzyszącymi zwiedzaniu będą wykłady: o historii i zbiorach Biblioteki Diecezjalnej, o wcześniejszych właścicielach książek będących teraz w zasobach tej książnicy, a także o osobliwości kuchni klasztornej i seminaryjnej – wykład związany z książką pod tym samym tytułem.
Oprócz tego Galeria św. Michała Archanioła zaprasza na noc w księgarni połączoną ze spotkaniami i atrakcjami w postaci niespodzianek.
Wydarzenia w godz. 18:00-22:30.
- Muzeum Zamkowe w Sandomierzu z okazji Nocy Muzeów zaprasza na zwiedzanie wszystkich wystaw za symboliczną złotówkę. Dotyczy to zarówno stałych jak i czasowych ekspozycji, do których należy wystawa zabytkowych map i przyrządów kartograficznych oraz wystawa prezentująca najważniejsze postacie związane z powstaniem styczniowym.
Marcin Kapka, rzecznik Muzeum Zamkowego powiedział, że dodatkową atrakcją będzie specjalna iluminacja, która podkreśli charakter ekspozycji i Nocy Muzeów. Oprócz tego zwiedzając zamek w tę noc można będzie spotkać historyczne postaci.
Sandomierski zamek czeka w sobotę na odwiedzających w godz. 19-23.
- Muzeum Diecezjalne, w godz. 18-22,udostępnia swoją stałą ekspozycję, na której nowym elementem jest multimedialny pokaz ponad stu prac graficznych z kolekcji muzeum. Do zwiedzania są również wystawy czasowe: „Krzyż i miecz. Nowe pamiątki świetności sandomierskiej kolegiaty”, „Skarb z Trójcy-Zawichostu”, „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było Sztuką”. Zwiedzanie bezpłatne.
- W sali ekspozycyjnej sandomierskiego ratusza, w godz. 10-23, można zwiedzać wystawę „Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów – Zgoda Braci” oraz wystawę prac plastycznych podopiecznych Sandomierskiego Centrum Kultury pod kierunkiem Marcina Wąsika.
- W godz. 17-22 działać będzie kawiarenka, w której pracownicy SCK rozmawiać będą z mieszkańcami nt. ich potrzeb kulturalnych i organizowania wydarzeń, na które pomysły pochodzić będą właśnie od sandomierzan.
- W Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w godz. 17:30-20:30 można będzie zobaczyć dwie wystawy: „Kwiaty polskie w malarstwie ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie” oraz ekspozycję „Całe życie dla Polski… Adam Bień”.
- Galeria Biura Wystaw Artystycznych na Noc Muzeów przygotowała wydarzenie muzyczne. O godz. 20 rozpocznie się koncert zespołu Marek Batorski JAZZ TRIO, który wykona standardy jazzowe.
- Najbardziej znane obiekty turystyczne Sandomierza również mają swoją ofertę na sobotni wieczór i noc. W tym dniu wstęp na Bramę Opatowską, gdzie znajduje się taras z widokiem na panoramę Sandomierza, kosztować będzie 2 zł. Co 15 minut opowiadane będą ciekawostki związane z tym zabytkiem. Za tę samą cenę w godz. 17-23 można będzie zwiedzać Podziemną Trasę Turystyczną z przewodnikiem. Ostatnie wejście o godz. 22.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
Muzeum im. Orła Białego zaprasza na tegoroczną „Noc muzeów”, która odbędzie się w Skarżysku 12 maja. W godz. 17-22 placówka mieszcząca się przy ul. Słonecznej zaprasza wszystkich za darmo obiecując liczne atrakcje.
Początek i koniec „Nocy” obwieści w „Orle Białym” wystrzał armatni. Przez pięć godzin gości bawić będzie, m.in. grupa rekonstrukcyjna z Kielc realizująca projekt „Partyja Kielecka 1863”, nawiązujący do 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. „Partyją” dowodzi znany historyk i rekonstruktor znad Silnicy Zbigniew Kowalski, co już gwarantuje wspaniały poziom zapowiadanej dioramy. Zaprezentowana ona zostanie trzykrotnie.
Podobnie, bo trzy razy, można będzie zobaczyć film o historii „skarżyskiego” działa samobieżnego „StuG IV”. Na placu muzealnym pojawią się też przybysze ubrani w stroje z różnych epok oraz ekipa zaprzyjaźnionych z placówką motocyklistów.
Nie zabraknie też atrakcji na strzelnicy ASG i „czołgodromie”. Sprawdzić można będzie swoje siły na rowerowym trenażerze. Pamiątkową fotografię można będzie sobie zrobić we wnętrzu wyrzutni rakiet SCUD-1, a muzeum zapowiada również inne atrakcje-niespodzianki.
STARACHOWICE
Muzeum Przyrody i Techniki w niedzielę 14 maja zaprasza na wystawę „Dawne zawody w miniaturze. Intrygująca lekcja historii życia codziennego”. Oprowadzanie zaplanowano o godz. 11, 12 i 13.
WIŚLICA
Od godz. 19 do północy dla zwiedzających dostępne będzie niedawno otwarte po modernizacji Muzeum Archeologiczne w Wiślicy z unikatową, ponad 150-metrową, podziemną ścieżką zwiedzania łączącą najważniejsze wiślickie artefakty.