Najlepsze reportaże i słuchowiska, w sumie 29 audycji walczy o podium w Bydgoszczy na Konkursie Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2023″ . Wśród nich Polskie Radio Kielce z reportażem „Młynek Marysi”.
W konkursie pojawiło się wiele reportaży, które poruszają temat wojny w Ukrainie. Oprócz tragicznych historii ludzkiej ucieczki czy pomocy Polaków, pojawił się nietypowy wątek czyli ratowanie lwów, tygrysów i innych egzotycznych zwierząt w reportażu Weroniki Puszkar z Polskiego Radia „Ukrainian Pride”
-Na Ukrainie wiele osób trzyma w domach egzotyczne zwierzęta. Zazwyczaj na handel. To m.in. lwy, tygrysy a nawet krokodyle. Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, ludzie uciekali, zabierając ze sobą zwierzęta domowe, ale zostawiając te egzotyczne. Niektórzy zgłaszali się do Natalii Popovej, która stworzyła dla nich azyl. Pomóc udzielili również Polacy, m.in. pracownicy poznańskiego zoo. Zorganizowali transport dla dużych zwierząt. W sumie udało się ewakuować blisko 200 zwierząt – mówi autorka.
Nie zabrakło też reportaży docierających do historycznych postaci, nieznanych szerzej społeczeństwu. Jedną z takich osób jest Irena Gut-Opdyke. Jak mówi autorka reportażu Dorota Stabik z Polskiego Radia Katowice, udało jej się odnaleźć córkę bohaterki, która od urodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych.
– Irena Gut-Opdyke była młodą dziewczyną kiedy wybuchła II wojna światowa. Mimo, że sama wiele wycierpiała, zaryzykowała swoje życie i podjęła się ratowania kilkunastu Żydów. Musiała jednak ponieść dużą ofiarę, by tego dokonać. Żydów ukrywała w piwnicy domu niemieckiego żołnierza, gdzie była pokojówką. Kiedy ten zorientował się z obecności niechcianych gości zaszantażował ją. Za milczenie miała zostać jego kochanką.
Jak dodaje autorka, w życiu Ireny Gut pojawia się też wątek świętokrzyski. Pod koniec wojny wstąpiła w szeregi Armii Krajowej w Kielcach i działała pod pseudonimem „Mała”. Dekonspiracja jej działalności zmusiła ją do ucieczki za granicę do USA, gdzie spędziła resztę życia i założyła rodzinę.
Oprócz reportaży do konkursu zgłoszono też słuchowiska. Jednym z nich jest POST MORTEM. Historia Zofii Dwornik autorstwa Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Jak mówi Sebastian Adamkiewicz słuchowisko opowiada o zniszczonych marzeniach młodej dziewczyny przez machinę historii.
– Jest rok 1950. Rozwija się powstała w 1948 roku łódzka Szkoła Filmowa. Jest oazą wolności na pustyni polskiego stalinizmu. Jedną ze studentek reżyserii w szkole jest Zofia Dwornik – osoba ambitna, marząca o robieniu własnych filmów. Pewnego wieczoru ujawnia głęboko skrywaną tajemnicę i jej życie ulega diametralnej zmianie. Równolegle inny student reżyserii rozpoczyna swoją drogę w świecie filmu. Losy obojga przeplatają się w cieniu Zbrodni Katyńskiej. Bohaterowie spotykają w niezrealizowanym pomyśle na scenariusz filmu Andrzeja Wajdy – pomyśle autorstwa Hanny Krall.
Wszystkie prace nadesłane na Grand PIK znaleźć można na stronie internetowej Radia PiK.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 11 maja w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego.