Muzeum Narodowe w Kielcach znalazło się w gronie pięciu muzeów w kraju, które zostały objęte mecenatem PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. Umowa w tej sprawie została podpisana w piątek (12 maja) w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
Prof. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach nie ukrywa, że ta współpraca go cieszy.
– Dla nas jest to wyróżnienie zarówno w sensie pragmatycznym, bo będziemy mogli uzyskać wsparcie finansowe, ale też w znaczeniu symbolicznym, bo dołączamy do elitarnej grupy instytucji wspieranych przez Polską Grupę Energetyczną, obok Wawelu, Muzeum Narodowego w Lublinie, Warszawie i Zamku Królewskiego w Warszawie. Jest to dla mnie też wyróżnienie, ponieważ została doceniona nasza praca, nasz wizerunek, nad którym pracujemy od wielu lat – dodał.
Szef kieleckiego muzeum wyjaśnił, że Polska Grupa Energetyczna przekaże w tym roku placówce 200 tys. zł.
– W szerokim zakresie na upowszechnianie, promocję naszych zbiorów, naszych działań. Myślę, że to otworzy nam też możliwości ich upowszechniania na zewnątrz, ale także w regionie, ponieważ promocja muzeów, promocja zbiorów w każdej instytucji muzealnej to jest niekończące się działanie, wymaga stałej kratowości, stałego zaangażowania, więc dla nas jest to ogromne wsparcie – podkreślił.
Co warte podkreślania, to PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. zauważyła Muzeum Narodowe w Kielcach. Jak mówił jej prezes Wojciech Dąbrowski, dla spółki wspieranie kultury jest jednym z najważniejszych zagadnień działalności pozabiznesowej.
– Bo oczywiście głównie jesteśmy znani z tego, że jesteśmy największym producentem energii elektrycznej i ciepła w Polsce. Zapewniamy Polsce bezpieczeństwo energetyczne, ale ważne w naszym działaniu jest także wspieranie inicjatyw kulturalnych i jednostek muzealnych. Jest to piąte muzeum narodowe w Polsce, z którym podjęliśmy taką współpracę. Także jest to przemyślana polityka, którą realizujemy konsekwentnie. To polityka, która ma na celu przybliżanie, propagowanie kultury wśród jak najszerszej grupy odbiorców – tłumaczył.
Prezes Wojciech Dąbrowski stwierdził, że kieleckie muzeum zasługuje na wsparcie.
– Ta znamienita placówka, o ponad 100-letniej tradycji, powstała przecież w 1908 roku, mieszcząca się w tak pięknym pałacu, nietkniętym zawieruchą II wojny światowej, jest jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Dlatego postanowiliśmy także podjąć tę współpracę, wejść w ścisłą kooperację z dyrekcją muzeum i wspierać różne inicjatywy edukacyjne oraz oczywiście zachęcać do bywania blisko kultury – mówił.
Poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę, że Dawny Pałac Biskupów Krakowskich jest jednym z najcenniejszych świętokrzyskich zabytków, pomnikiem historii, ale swoją świetność zawdzięcza także środkom rządowym.
– To miejsce otrzymało ogromne wsparcie od rządu Prawa i Sprawiedliwości. Warto wspomnieć, że Muzeum Narodowe w Kielcach jest współprowadzone przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, ogromne zaangażowanie środków finansowych w ramach programu Infrastruktura i Środowisko, później Kontrakt Terytorialny. Tu przyszły ogromne pieniądze po to, by można było to miejsce pokazać w jak najlepszym stanie tym, którzy odwiedzają ten pomnik historii – tłumaczył.
Parlamentarzysta docenił działalność PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., która dba o polskie dziedzictwo kulturowe.
– To jest kolejna inicjatywa tej grupy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu za świętokrzyskie obiekty. Jestem wdzięczny panu prezesowi Wojciechowi Dąbrowskiemu za to, że zechciał dostrzec właśnie to miejsce na mapie zabytków polskich – powiedział.
– Znakiem rozpoznawczym rządów Prawa i Sprawiedliwości jest to, że kluczowe firmy, spółki również z sektora energetycznego, rozwijając się w swojej branży, nie zapominają, by być mecenasami bardzo wielu społecznie użytecznych i wydarzeń i miejsc – zauważył senator Krzysztof Słoń. – Dziś Muzeum Narodowe w Kielcach, jako perełka kultury naszego regionu, miasta, zyskuje w PGE wspaniałego mecenasa. Pozwoli to z całą pewnością na rozwój tej naszej jednostki, na pozyskiwanie środków na niezbędne prace renowacyjne, ale też na pozyskiwanie dzieł sztuki, które tutaj, w tych wspaniałych wnętrzach mogłyby być prezentowane mieszkańcom naszego miasta i regionu – dodał.
Także zdaniem marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, mecenat przyczyni się do promocji muzeum.
– Muzeum Narodowe, które samorząd województwa współprowadzi z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego w tym roku będzie wspierane kwotą 200 tys. zł. Myślę, że muzeum wywiąże się z tych zapisów umowy, gdzie ma zrealizować wiele różnych wystaw, spotkań, warsztatów, które przybliżą muzeum i jego zbiory mieszkańcom świętokrzyskiego – przyznał.
Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak stwierdził, że silny mecenas, który będzie wspierał Muzeum Narodowe w Kielcach jest bardzo ważny w dzisiejszej rzeczywistości ekonomicznej.
– Zapewni stabilizację działań, ale też pozwoli na podjęcie nowych wyzwań, które rysują się przed kierownictwem muzeum. Jak wiemy, i sam Dawny Pałac Biskupów Krakowskich i Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, ale i Muzeum Archeologiczne w Wiślicy to są piękne miejsca, o które trzeba dbać, ale które można jeszcze doposażyć, zareklamować wręcz całemu światu, bo to są zabytki klasy światowej i nie mamy się czego wstydzić – ocenił.
Muzeum Narodowe w Kielcach ma pięć oddziałów. Są to: Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie mieści się jego siedziba, Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach, Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Muzeum Archeologiczne w Wiślicy.