W Busku-Zdroju trwają 67. Dni Kliniczne na którym spotkali się medycy. To spotkanie środowisk medycznych, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń naukowych regionu. Wydarzenie wróciło po przerwie wymuszonej przez pandemię COVID-19.
O słuszności organizowania Dni Klinicznych przekonany jest Artur Durda, dyrektor ds. lecznictwa w Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A. Jak mówi, tematyka podejmowana podczas tej edycji konferencji jest szeroka i łączy wiedzę z wielu dziedzin medycyny.
– Dzięki Dniom Klinicznym możemy nie tylko przedstawiać nasze osiągnięcia, ale i nowe perspektywy rozwoju rehabilitacji neurologicznej, kardiologicznej oraz lecznictwa związanego z ortopedią. Takie spotkania to doskonałe pole do wymiany doświadczeń i rozmów o innowacjach w lecznictwie – mówi.
Jednym z tematów rozmów jest artroskopia.
– Około 70 proc. naszego społeczeństwa narzeka na stawy – zauważa Artur Durda i dodaje, że Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Górka stał się na przestrzeni ostatnich lat ważnym ośrodkiem szkoleniowym z zakresu artroskopii barku i kolana. Często realizowane są tu zabiegi, których nie podejmują się inne placówki w kraju.
– Niestety nasze społeczeństwo się starzeje. Bardzo dużo osób ma problemy ze stawami biodrowymi i kolanowymi. Protezoplastyka jest ratunkiem dla wielu osób, ale i podnosi ich komfort życia, funkcjonowanie bez bólu. Przeprowadzamy operacje, które są nowoczesne oraz protezy 3D – dodaje.
Reprezentanci środowiska medycznego z całej Polski rozmawiają także m.in. o długotrwałych następstwach neurologicznych COVID-19.
Dr habilitowany Waldemar Brola mówi, że choć Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 5 maja koniec pandemii, to wciąż należy zachować czujność. Zaznaczył, że neurolodzy zmagają się z bardzo dużą liczbą długotrwałych powikłań neurologicznych. Wiele osób ma kłopoty z pamięcią i koncentracją.
– Długotrwałość tych następstw budzi w nas uzasadniony niepokój czy przypadkiem nie będzie to fala zachorowań typu przedwczesny Alzheimer, czy innego typu otępienia. Dlatego uważamy, że należy o tym mówić i informować społeczeństwo – zaznacza.
Medyczne obrady potrwają w buskim kurorcie do soboty (13 maja). Wykłady odbywają się równocześnie w dwóch lokalizacjach: w sali konferencyjnej i sali koncertowej Sanatorium Marconi.