88 lat temu, 12 maja 1935 roku, zmarł Józef Piłsudski, marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Z tej okazji w Pińczowie zorganizowano uroczystości, które odbyły się przy pomniku marszałka na skwerze obok pałacu Wielopolskich. Tam też złożono kwiaty i zapalono znicze.
Beata Kita – zastępca burmistrza Pińczowa podkreśliła, że Józef Piłsudski to postać szczególnie ważna dla Polski i dla Pińczowa.
– Marszałek związany jest z naszym miastem. Przebywał w Pińczowie i jego okolicach.
W 1914 roku Józef Piłsudski, przebywał na terenie Pińczowa dwukrotnie m.in. złożył wizytę staroście, prosząc go o przekazanie listu do władz wojskowych. Piłsudski poruszał się wygodnym samochodem, po południu odjechał do Kielc. Drugi raz jesienią, wówczas dowodził legionistami. Jego wojsko pomaszerowało w kierunku Michałowa.
Podczas uroczystości w jego postać wcielił się miłośnik historii Janusz Głąbiński, mieszkaniec Pawłowic w gminie Michałów. W swoim domu utworzył izbę pamięci poświęconą legionom i samemu Piłsudskiemu. Zaznaczył, że „Pierwsza Brygada” była ulubioną pieśnią marszałka.
– Cieszę się, że w Pińczowie szerzy się i kultywuje pamięć o Józefie Piłsudskim. Był to wielki człowiek. Bez niego nie byłoby Legionów, nie byłoby niepodległej Polski. O Marszu I Brygady Legionów Polskich, mówił, że była to jedna z najdumniejszych pieśni.
Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie przypomina, że na terenie miasta jest wiele miejsc, które wiążą się z postacią Piłsudskiego. M.in. na placu Konstytucji 3 Maja, przed urzędem miejskim w Pińczowie znajduje się Dąb, zasadzony przez lokalną społeczność 19 marca 1929 roku upamiętniający imieniny Komendanta.
– Ponadto na placu dworcowym kolei wąskotorowej znajdował się, niestety niezachowany do dziś, pomnik (popiersie) Piłsudskiego, wykonany przez miejscowego kamieniarza Jana Bernarda w roku 1934 – mówi.
Popiersie Józefa Piłsudskiego przy którym odbyły się piątkowe uroczystości zostało odsłonięte 5 grudnia 2011 roku w 144. rocznicę urodzin wielkiego Polaka.
Na granitowej tablicy przytwierdzonej do cokołu widnieje treść: „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu za odzyskanie niepodległości Polski w dniu 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli – Pińczowianie”. Z kolei na cokole znajduje się płaskorzeźba orła i napis „Za ojczyznę i wolność”.