Pracownicy specjalizujący się w montowaniu stoisk targowo-wystawienniczych będą kształcili się w Kielcach. Klasę o takiej specjalności od września uruchomi Zespół Szkół Zawodowych nr 1. Dziś (piątek, 12 maja) Monika Biskup, dyrektor placówki podpisała w tej sprawie umowę z Targami Kielce.
Spółka będzie wspierała szkołę, na przykład organizując praktyki dla uczniów. Monika Biskup podkreśla, że monterzy stoisk targowo-wystawienniczych są poszukiwani na rynku pracy.
– Gwarancją tego kierunku jest na pewno praca, a także możliwość podróżowania po różnych imprezach targowych, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Do tego możliwość nawiązywania szerszych kontaktów z kontrahentami z zagranicy oraz nauka języków obcych – wymienia dyrektor.
Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce mówi, że w naszym kraju przemysł targowy ciągle się rozwija. W Polsce funkcjonuje kilka silnych ośrodków targowych.
– Jest zapotrzebowanie na pracowników. W krajach, w których tradycja targowa jest znacznie dłuższa, jak Niemcy czy Włochy, są szkoły przygotowujące do tego zawodu. W Polsce ich nie ma. Musimy dążyć do profesjonalizacji zarówno na poziomie zarządzania, jak i na poziomie czysto wykonawczym – budowy stoisk – tłumaczy Andrzej Mochoń.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty podkreśla, że monter konstrukcji targowo-wystawienniczych to zawód nowy, bowiem został oficjalnie wpisany na listę Ministerstwa Edukacji i Nauki dopiero w ubiegłym roku. Zdaniem kuratora, nowa klasa o takiej specjalności pokazuje, że świętokrzyskie szkoły zawodowe chcą być elastyczne i nadążać za rynkiem pracy.
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 chce na razie utworzyć jeden oddział, w którym będzie kształciło się 17 uczniów. Natomiast od 2024 roku placówka chce uruchomić kolejną klasę, która będzie przygotowywała do pracy w branży targowej. Będzie to oddział o profilu technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego.