Zwiedzanie zabytkowych wnętrz z XVII i XVIII wieku, zmodernizowanej Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, w której można podziwiać m.in. portrety staropolskie, obrazy znanych artystów, czy największą w Polsce kolekcję porcelany ćmielowskiej – to niektóre atrakcje przygotowane dla osób, które przyjdą dziś (piątek, 12 maja) do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
Ten oddział Muzeum Narodowego w Kielcach z okazji Nocy Muzeów będzie czynny do północy.
Zwiedzających jest bardzo dużo. Pierwsi chętni do podziwiania zgromadzonych tutaj dóbr kulturowych zgromadzili się przed budynkiem na długo przed otwarciem muzeum. Wśród nich była m.in. Emilia Smutek.
– To najważniejszy w Kielcach zabytek, więc uważam, że każdy kielczanin powinien go obowiązkowo zwiedzić. Noc Muzeów to niesamowita okazja nie tylko dla mieszkańców miasta, ale także dla turystów, aby zobaczyć to, co mamy najcenniejszego. To inicjatywa bardzo ciekawa, zwłaszcza, że dziś muzea można zwiedzać bezpłatnie – dodała.
Po raz kolejny podczas Nocy Muzeów Pałac Biskupów Krakowskich odwiedził pan Artur z rodziną. Jego zdaniem, w tym miejscu czuć ducha czasu.
– My się tu czujemy jak w domu. Ja jestem kielczaninem od urodzenia, więc Pałac Biskupów Krakowskich pamiętam z dawnych lat, kiedy nie był tak piękny i odrestaurowany, jak dzisiaj. Dawniej nie było możliwości obejrzenia wnętrz pałacu, to były prywatne kwatery. Teraz możemy zobaczyć jak wiele lat temu ludzie żyli i mieszkali. W tym miejscu czuć ducha historii – dodał pan Artur.
Swoje podwoje dla zwiedzających otworzyło dziś także Wzgórze Zamkowe, na którym mieści się Instytut Dizajnu oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
W instytucie obejrzeć można było ekspozycję „Eugenia Tynna. Znaki. Wystawa o liternictwie” oraz wystawę „Z Kielc do Włocławka – twórczość Jana Sowińskiego”.
Z kolei w OMPiO zaprezentowano m.in. wystawę „40 obrazów na 400-lecie Karczówki ze zbiorów Stanisław i Grażyny Szreków”.
Wśród osób, które przyszły dziś do Instytutu Dizajnu była pani Beata z córką Agnieszką.
– Z córką mamy taką tradycję, że zawsze odwiedzamy placówki kulturalne otwarte w Noc Muzeów. Poza tym, w Instytucie Dizajnu są zawsze czasowe wystawy, więc co roku odwiedzając to miejsce oglądamy co innego. Obejrzałyśmy już wystawę ceramiki, a teraz stoimy przed ekspozycją artystycznych eksponatów Jana Sowińskiego – powiedziała pani Beata.
Wzgórze Zamkowe odwiedził także pan Łukasz ze znajomymi.
– Przyszliśmy tu z ciekawości. Dziś możemy zwiedzić na raz kilka muzeów i poznać historię, także historię Kielc. Teraz zmierzamy do karceru w więziennych piwnicach, później chcemy obejrzeć wystawę o Kielcach w latach PRL-u. Noc Muzeów to super lekcja historii – przyznał pan Łukasz.
Ponadto, na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego pokazana została instalacja multimedialna prof. Izabeli Łapińskiej „Ślad pamięciowy”. To poruszający projekt fotograficzno–historyczny prezentujący portrety osób represjonowanych.
Swoje podwoje dla odwiedzających otworzyły dziś także inne oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach, a więc Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i Muzeum Dialogu Kultur. Zwiedzać można także inne placówki, m.in. Muzeum Historii Kielc.
W Noc Muzeów włączyły się nie tylko kieleckie placówki, ale także m.in. Buska Galeria Sztuki – Willa Polonia, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum Ziemi Kazimierskiej, czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.