Jest w orkiestrach dętych jakaś siła. Można się było o tym przekonać w niedzielę (14 maja) na rynku w Daleszycach, gdzie odbywał się XIV Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych.
To piękna tradycja – tak o wydarzeniu mówił Mariusz Ściana, członek zarządu powiatu kieleckiego.
– Mamy siedmiu wykonawców, będzie też niespodzianka w postaci występu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej. Myślę, że dzisiaj warto być w Daleszycach, warto posłuchać jak te orkiestry grają i pięknie spędzić popołudnie – mówił.
Zachęcał także Dariusz Meresiński, burmistrz Daleszyc.
– Orkiestry dęte to jest coś wspaniałego, tworzą je fantastyczni ludzie. Grają przepięknie, więc tu w Daleszycach zapowiada się uczta dla ducha. Trzeba też pamiętać, że muzyka łagodzi obyczaje – dodał.
Zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęli: Orkiestra Dęta z Daleszyc, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Bodzentyn, Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta z Morawicy, Orkiestra Dęta Nowiny, Orkiestra Dęta ze Strawczyna, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Masłowa i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Górna.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Masłowa liczy około 20 osób. Powstała w 2012 roku. Tworzą ją utalentowani muzycznie młodzi mieszkańcy gminy Masłów, uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studenci. Najmłodszy muzyk ma 13 lat, najstarszy – 25. Grająca w zespole Sylwia Bartkiewicz tak tłumaczyła fenomen grupy:
– Wspólnie staramy się muzykować. Każdy stara się dać coś od siebie, pomagamy sobie nawzajem. Jeśli ktoś czegoś nie umie, to staramy się sobie zawsze pomóc, i to jest właśnie ta siła orkiestr – powiedziała.
Nie brakowało niespodzianek. Gościnnie wystąpiła Orkiestra Reprezentacja Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej koordynator z ramienia Dowódcy WOT, płk Łukasz Baranowski wyjaśnił, że to młody zespół, bo powstał w październiku ubiegłego roku.
– Od samego początku bierze czynny udział w wielu wydarzeniach na terenie Mazowsza, ale też całego kraju. A dzisiaj jesteśmy na gościnnej ziemi świętokrzyskiej, gdzie swoją obecnością, myślę podnosimy rangę tego przeglądu. Takie przedsięwzięcia są bardzo potrzebne, ponieważ integrują ludzi, muzycy mogą podpatrzeć innych muzyków, co wpływa na coraz wyższy poziom artystyczny – mówił.
Dodał, że Orkiestra Reprezentacyjna WOT zaprasza w swoje szeregi.
Przegląd zgromadził liczne grono miłośników orkiestr dętych. Do tej grupy zalicza się senator Krzysztof Słoń. Zauważył, że w tej chwili orkiestry dęte przechodzą swój renesans.
– Takim punktem honoru dla włodarzy gmin jest, by orkiestry reaktywować, lub wzmocnić te już istniejące. To jest niezwykle istotny element kolorytu naszej kieleckiej, powiatowej wsi. Nie wyobrażam sobie uroczystości, spotkań bez udziału orkiestr dętych. Dobrze, że tu w Daleszycach już od lat odbywają się takie przeglądy. Orkiestry dęte to połączenie tej często kilkudziesięcioletniej tradycji, doświadczenia przodków, ale też młodości – zaznaczył.
W podobnym tonie wypowiadała się wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik. Stwierdziła, że orkiestry dęte to bogata historia i bogaty repertuar.
– Ale przede wszystkim jest to nieodzowny element uroczystości strażackich, patriotycznych, kościelnych i myślę, że bez względu na to, jaką każdy z nas preferuje muzykę, to orkiestr dętych wszyscy słuchamy z ogromną przyjemnością – podkreśliła.
Organizatorami XIV Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Daleszycach było: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach.