Co łączy aktora Aleksandra Bardiniego i tyczkarza Władysława Kozakiewicza. Na pewno to, że portrety obu będzie można zobaczyć na najnowszej wystawie w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Ekspozycja nosi tytuł: „Polski mężczyzna 1910-2010”.
Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach przypomina, że była już wystawa poświęcona kobietom, więc tym razem w centrum uwagi będzie mężczyzna.
– Mężczyzna jako motyw głównego przedstawienia w malarstwie i rzeźbie, w średnim i dużym formacie, w oryginalnych ujęciach polskich artystów. Jak dodaje przykłady rzeźby na tej wystawie są szczególnie cenne, ponieważ w Muzeum Narodowym w Kielcach rzeźba prezentowana jest niezmiernie rzadko – wyjaśnia.
Wystawa zaprezentuje ewolucję w przedstawianiu postaci mężczyzny w malarstwie i rzeźbie w danym okresie. Na ekspozycji będzie można zobaczyć przykłady zarówno śmiałej obrazowo, czy kolorystycznie figuracji, jak i XX-wiecznego realizmu, w tym polskiego realizmu socjalistycznego (socrealizmu).
Na ekspozycji ukazanych zostanie ponad sto wizerunków. Na prezentowanych pracach zwiedzający odnajdą wiele znanych panów. Urszula Kinder zwraca uwagę, że prezentują oni często zupełnie odmienne środowiska.
– Wśród przedstawień znajdują się portrety m.in. Aleksandra Bardiniego, kolekcjonera Feliksa Jasieńskiego, tyczkarza Władysława Kozakiewicza, aktora kultowego serialu telewizyjnego „Wojna domowa” Kazimierza Rudzkiego, twórcy polskiego czekoladowego ptasiego mleczka Jana Wedla, czy pisarza Emila Zegadłowicza – wymienia.
Dużą wartością będzie włączenie zbiorów kieleckich w kontekst ogólnopolski, ponieważ 11 prac pochodzi z Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Kielcach, natomiast pozostałe 123 prace zostały wypożyczone z 13 instytucji, takich jak: Muzea Narodowe w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Ekspozycji będzie towarzyszył polsko-angielski katalog „Polski mężczyzna/ Polish Man 1910–2010”.
Wernisaż wystawy odbędzie się 23 maja, o godz. 18.00, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.