W województwie świętokrzyskim zmalała liczba wykonywanych badań profilaktycznych. Chodzi o mammografię i cytologię. W 2019 roku cytologię w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonało ponad 21 proc. kobiet z naszego regionu, którym przysługuje to badanie. Dla porównania, w 2022 roku było to już tylko 15 proc. – informuje Izabela Opalińska, rzecznik szpitala.
– W tej chwili zgłaszanie się na badania profilaktyczne pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Gdyby na cytologię zgłosiło się 70 proc. pań, które mogą skorzystać z tego badania, to taki wynik byłby zadowalający. Oznaczałoby to, że większość kobiet zbadało się, jest pod kontrolą lekarza i wiemy, że wszystko w porządku. Natomiast cały czas zbyt mało osób zgłasza się na badania profilaktyczne. W ubiegłym roku tylko około 15 proc. pań z naszego województwa wykonało cytologię, co i tak nie jest złym w wynikiem w porównaniu z danymi ogólnopolskimi. W 2022 roku z cytologii skorzystało bowiem tylko około 11 proc. wszystkich uprawnionych Polek – mówi rzecznik.
Izabela Opalińska dodaje, że w 2019 roku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonano prawie 9 tys. cytologii, a rok później już tylko około 1,4 tys. badań. Natomiast z mammografii w 2019 roku w ŚCO skorzystało ponad 6 tys. kobiet, jednak już rok później o połowę mniej. Z kolei w 2022 roku na mammografię zgłosiło się ponad 5,6 tys. kobiet, co jest i tak gorszym wynikiem niż w okresie sprzed pandemii.
Dziś (poniedziałek, 15 maja) w urzędzie wojewódzkim w Kielcach zainaugurowano Świętokrzyskie Dni Profilaktyki. To kampania, w której główny nacisk od 20 lat kładziony jest na życie wolne od przemocy, używek i uzależnień. Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że to także dobry czas, by zachęcać społeczeństwo do wykonywania badań profilaktycznych.
– Profilaktyka to także badania. Badajmy się wtedy, kiedy należy. Wystarczy, że raz w roku wykonamy badania podstawowe i raz na jakiś czas skonsultujemy się z internistą. Korzystając z tego, że dziś zainaugurowaliśmy Świętokrzyskie Dni Profilaktyki możemy zachęcić do profilaktyki zdrowia – dodał Zbigniew Koniusz.
XX Świętokrzyskie Dni Profilaktyki są doskonałą okazją do tego, by zaapelować do społeczeństwa o to, żeby było otwarte nie tylko na kwestie związane z funkcjonowaniem rodziny, jako tej podstawy wychowania zdrowych i odpowiedzialnych młodych ludzi, ale także wykonywało badania profilaktyczne – powiedział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– Profilaktyka jest podstawą troski o zdrowie. Nie chodzi o to, by korzystać z leków i terapii dopiero, gdy pojawiło się schorzenie. Chodzi o to, by korzystać z tego mnóstwa bezpłatnych programów profilaktycznych. One służą temu, by wyprzedzić chorobę – dodał senator Krzysztof Słoń.
16 maja w Wojewódzkim Domu Kultury w ramach XX Świętokrzyskich Dni Profilaktyki odbędzie się „Dzień młodzieżowy” organizowany przez kuratora oświaty, dzięki współpracy i zaangażowaniu licznych instytucji. Nie zabraknie także wydarzeń lokalnych na terenie województwa organizowanych w maju przez instytucje, których przedstawiciele są członkami zespołu ds. uzależnień, AIDS i HIV przy wojewodzie świętokrzyskim oraz przez samorządy lokalne.