Nowe propozycje programowe przedstawione przez Prawo i Sprawiedliwość czyli podniesienie świadczenia 500 plus do 800 złotych czy wprowadzenie bezpłatnych leków są bardzo interesujące i pokazują że wbrew wielu opiniom PiS dostrzega także potrzeby osób młodych komentuje Filip Jurkiewicz z Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości.
– Bezpłatne leki do 18 roku życia mogą stanowić znaczące wsparcie dla wielu rodziców których czasami nie stać na ich zakup. Do dobra decyzja podobnie jak rewaloryzacja 500 Plus. Wszystko to jest dopasowaniem się do panującej obecnie sytuacji finansowej i inflacji, na co miały wpływ pandemia i trwająca ponad rok wojna w Ukrainie – komentuje.
Z kolei ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej podkreśla, że każdy program ukierunkowany na wsparcie polskich rodzin poprawia sytuację wielu osób.
– Widzimy, że program 500 plus daje realne efekty. Niejednokrotnie słyszeliśmy to od osób, które do nas przychodziły po pomoc. My skupiamy się na najuboższych rodzinach i to ci ludzie zyskają najwięcej. Warto pamiętać jednak, że program ten jest skierowany do wszystkich dlatego myślę, że każda polska rodzina powinna przyjąć tą zapowiedź pozytywnie – zaznacza.
Janina Łucak, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ponad Czasem wskazuje, że w kwestii bezpłatnych leków dla osób powyżej 65 roku życia wszystko jest uzależnione dla kogo i jakie medykamenty będą objęte tą ulgą.
– Każde takie rozwiązania są godne uwagi i uznania. Myślę, jednak, że nikt nie spodziewa, że wszystkie leki będą darmowe. Teraz pozostaje pytanie jakie leki znajdą się na tej liście oraz czy nasz kraj poradzi sobie z tym nowym obciążeniem dla budżetu.
– Analizy wskazują, że program 500 plus jest instrumentem inwestycyjnym. Te pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto. Przede wszystkim dlatego, że dobrze pobudzają naszą gospodarkę. Szczególnie jest to obserwowane w środowiskach lokalnych jak gminy czy powiaty. Czyli miejscach gdzie mikro i małe przedsiębiorstwa były w bardzo złej kondycji, co było spowodowane słabością finansową i ekonomiczną rodzin i gospodarstw domowych.
– Kontynuacja i powiększenie tego programu o kolejne 300 zł będzie dalej napędzać rozwój gospodarczy. Pamiętajmy, że rosnąca liczba podmiotów gospodarczych będzie generować wpływy do budżetu z podatku VAT. Oprócz zwiększenia dochodów z tego podatku wzrosły też dochody z podatku CIT ściągane z zagranicznych korporacji – przypomina.
Zbigniew Krysiak wskazuje, że propozycje zmian w zakresie dystrybuowania leków oraz zapowiedź wprowadzenie bezpłatnych przejazdów autostradami przyczynią się do poprawy warunków życia osób potrzebujących oraz polskich przedsiębiorców.
– Majętne osoby, które mają pieniądze zawsze będzie stać na leki. Jednak jeśli ktoś popadnie w chorobę i jest ona intensywna, to nawet w przypadku średniego gospodarstwa domowego jego budżet może stać się niewydolny – zauważa.
– Natomiast w przypadku darmowych autostrad skorzystają firmy transportowe, ale też nawet lokalny ruch biznesowy czy osoby podróżujące w celach biznesowych na niewielkich odcinkach. Podróże na odcinkach 150 – 200 km są częste, a koszty przejazdu autostradami stanowią spore obciążenie. To zmusza wiele osób do korzystania z dróg którymi wolniej się poruszają, co znowu generuje stratę czasu. Takie rozwiązanie również pobudza rozwój gospodarczy, ponieważ większość ruch odbywającego się autostradami dotyczy obrotu gospodarczego – stwierdza.