Rekordowa liczba, bo aż 37 produktów wystartuje w XXII Finale Regionalnego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę (21 maja) w Parku Etnograficznym w Tokarni. We wtorek (16 maja) zostało podpisane porozumienie pomiędzy organizatorami imprezy.
Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego zwrócił uwagę na trwającą 22 lata tradycję wyszukiwania regionalnych perełek kulinarnych.
– Po to, by podkreślać tożsamość, żeby podkreślać odrębność w tym skomercjalizowanym, zglobalizowanym świecie. Wydaje się to bardzo istotne, bo kulinarna tożsamość wiąże się z kulturą, pewnymi obyczajami i przyzwyczajeniami – mówił.
Dyrektor dodał, że świętokrzyska kuchnia jest bardzo zróżnicowana.
– Jeśli będziemy sięgać do takiej starej kuchni chłopskiej, to znajdziemy w niej coś innego niż na stołach szlacheckich, ale przecież swój ślad odcisnęły na niej także inne kultury, chociażby kultura żydowska, która ma swoją specyfikę – zaznaczył.
Wyszukiwaniem konkursowych potraw zajmują się pracownicy Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Jerzy Pośpiech, dyrektor instytucji zauważył, że moda żywieniowa się zmienia. Dziś obserwuje powrót do tradycji, a nasze województwo może się pochwalić bogatym dziedzictwem kulinarnym.
– Przykładem jest Szlak Kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”, w którym jest zrzeszone ponad 100 podmiotów, i co roku przystępują nowe – powiedział.
Jerzy Pośpiech wyjaśnił, że potrawy walczące o uznanie jurorów konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, muszą spełniać określone wymogi.
– Nie są to potrawy wymyślone na ten konkurs. Przepisy na nie były przekazywane z pokolenia na pokolenie, istniały w różnych zapiskach, i teraz są „odgrzewane”. Przykładem może być świętokrzyska zalewajka. Odbywają się różne konkursu na zalewajkę, ale ta oryginalna była zupełnie inna – mówił.
XXII Finał Regionalnego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” rozpocznie się w niedzielę (21 maja) o godz. 11.00 i potrwa do 17.00. Tadeusz Sikora dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej zapewnił, że w Tokarni będą atrakcje nie tylko dla miłośników świętokrzyskiej kuchni.
– W okolicach Zagrody ze Szczepanowic, w ramach cyklu „Rodzinne niedziele w skansenie” odbędzie się spotkanie „Wąpierz w zagrodzie”. Jest to nawiązanie do postaci, które funkcjonowały w świadomości mieszkańców dawnej wsi. To będzie dobre miejsce do zabawy dla dzieci – wskazał.
Do udziału w wydarzeniu zachęcał także Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Co roku przybywa do Tokarni liczna grupa turystów, chcących posmakować tych smacznych potraw, które są autentyczne. Można ich skosztować, ale można je też kupić. Ale jako Muzeum Wsi Kieleckiej zadbaliśmy o oprawę artystyczną. Warto przyjechać do Tokarni i warto poczuć ten klimat – zaznaczył.
Na scenie zaprezentują się Bolechowiczanie, Wincentowianie, Jaworzanki, Zespół Braterski i Kapela Rykoszyn. Organizatorami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.