300 mln zł z rządowych funduszy może trafić do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Lecznica złożyła wniosek o dofinansowanie z Funduszu Medycznego. Wsparcie dla ŚCO pozwoliłoby na rozbudowę infrastruktury medycznej szpitala, między innymi o nowy blok operacyjny i specjalistyczne przychodnie.
W pozyskanie dofinansowania dla świętokrzyskiej lecznicy zaangażowany jest poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi, lecznica jest jednym z najlepszych ośrodków w kraju, które pomagają walczyć z chorobami nowotworowymi.
– Rozbudowa infrastruktury medycznej w ŚCO pozwoli na przyjmowanie pacjentów w jeszcze lepszych warunkach. Przyczyni się to do zdecydowanej poprawy warunków pracy. Możliwe będzie również pozyskanie nowoczesnej aparatury i sprzętu diagnostycznego. Kwota o którą stara się profesor Góźdź, w wysokości 300 mln zł jest imponująca. Chciałem podziękować dyrektorowi ŚCO, za to że pod jego kierownictwem lecznica z roku na rok podnosi swój prestiż, dzięki czemu jakość świętokrzyskiej służby zdrowia jest na coraz wyższym poziomie – dodaje.
Jak mówi profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, pozyskanie dofinansowania z Funduszu Medycznego pozwoliłoby na realizację wyzwań, przed którymi stoi polska onkologia.
– Aby spełniać nowoczesne funkcje i metody leczenia potrzebujemy nowoczesnego sprzętu i nowych pomieszczeń. W ramach dofinansowania, o które się staramy, będziemy mogli wybudować nowy blok operacyjny z salami hybrydowymi, nowy OIOM, nową klinikę pooperacyjną a także klinikę medycyny paliatywnej. Ponadto wybudujemy nowe kliniki, które będą przygotowane do leczenia przy wykorzystaniu terapii komórkowych i genowych. Dzięki tym rozwiązaniom, w Kielcach będziemy mogli korzystać z najnowocześniejszych metod leczenia jakie są obecnie dostępne zagranicą – wyjaśnia.
Prof. Stanisław Góźdź podkreśla, że wniosek złożony do Ministerstwa Zdrowia zawiera dokumentację techniczną i przestrzenną budynków, które mogłyby powstać w kompleksie ŚCO. Nowe pomieszczenia szpitalne usytuowane byłyby w pięciu budynkach, ich powstanie nie będzie kolidować z bieżącą pracą szpitala.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, ocenia, że już obecnie Świętokrzyskie Centrum Onkologii korzysta z najnowocześniejszych metod leczenia i diagnozy chorób nowotworowych w kraju.
Rozstrzygnięcie naboru w ramach rządowego Funduszu Medycznego powinno być znane jeszcze w tym roku. Prace przy rozbudowie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii mogłyby potrwać około trzech lat.