W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach od 1 czerwca rozpocznie działalność poradnia ginekologiczna dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Znajdować się będzie w przychodni przyszpitalnej przy ulicy Artwińskiego 6.
Krzysztof Bidas, zastępca dyrektora ds. medycznych w szpitalu na Czarnowie informuje, że o uruchomienie poradni zabiegali pediatrzy i lekarze z oddziału endokrynologii dziecięcej.
– Dzięki niej dzieci do 18. roku życia z terenu całego województwa świętokrzyskiego będą mogły liczyć na fachową pomoc. Na razie poradnia czynna będzie w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Jednak jeżeli zainteresowanie będzie duże, wówczas rozszerzy swoją działalność – dodał dr Krzysztof Bidas.
Grzegorz Świercz, kierownik kliniki położnictwa i ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach informuje, że dotychczas nie było prawidłowej opieki ginekologicznej dla osób do 18. roku życia.
– Opieką ginekologiczną chcemy również objąć młode dziewczyny. Do tej pory nie bardzo mogły liczyć na fachową pomoc z dwóch powodów. W Polsce nie ma specjalizacji z ginekologii wieku dorastania, a to powoduje brak takich lekarzy. Z drugiej strony dzieci kierują się wstydem i w wielu przypadkach jest to duży problem. Ponadto, wielu ginekologów – mężczyzn nie chce przyjmować nastolatek, opory są z obu stron. Dlatego w naszej poradni pracować będzie ginekolog – kobieta i będzie to dr Anna Zmelonek–Znamirowska, ginekolog położnik, która jest w trakcie szkolenia w zakresie ginekologii dziecięcej. Będzie to zawsze ta sama lekarka, co ma pozytywnie wpłynąć na komfort młodych pacjentek – dodał dr Grzegorz Świercz.
Anna Zmelonek–Znamirowska informuje, że nie ma dolnej granicy wieku zgłaszających się do poradni dzieci. Natomiast w dniu, w którym czynna będzie poradnia ginekologiczna dla osób do 18. roku życia, nie będą przyjmowane dorosłe kobiety. Dodaje, że do poradni powinny się zgłaszać osoby z niepokojącymi objawami.
– To np. zaburzenia miesiączkowania, obfite, bolesne lub brak miesiączki. Do poradni powinny przyjść także osoby z podejrzeniem zmian w miednicy mniejszej, czy z podejrzeniem wady anatomicznej. Bardzo ważne jest, by pacjenci zgłaszali się z osobą dorosłą, ponieważ wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna faktycznego. Mam również prośbę, by przed wizytą porozmawiać z dzieckiem na temat tego, jak taka wizyta może wyglądać, by zniwelować stres u pacjenta – dodała dr Anna Zmelonek–Znamirowska.
Do poradni ginekologicznej dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia nie jest wymagane skierowanie. Na wizytę można się umówić dzwoniąc pod numer telefonu: 41 36 71 563.