Ponad 880 tys. zł wsparcia otrzymało województwo świętokrzyskie w ramach tegorocznej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Pieniądze trafiły do 140 placówek oświatowych.
Jak mówił wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz, to wsparcie jest potrzebne.
– Musimy pamiętać, że charakter czytelnictwa się zmienia, dlatego te pieniądze nie są dokładnie na zakup książek, ale także na otoczenie bibliotek i miejsc, gdzie te książki są dostępne. To mogą być również książki elektroniczne. Te zakupy nie są niczym obwarowane, poza tym, że mają być wydane na wszystko, co jest związane z szeroko pojętym czytelnictwem. Ważne jest, że próbujemy przyciągnąć dzieci, ale też starsze osoby do czytania. Dobra książka rozwija wyobraźnię i o to nam chodzi – podkreślił.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty podkreślił, że Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest dobrą inicjatywą.
– Właściwie to czytelnicy – uczniowie, czy wypożyczający książki z biblioteki mogą decydować o zakupach. Nie można w ramach tego dofinansowania kupować podręczników, ale wszystkie nowości wydawnicze, lektury, książki historyczne. Pieniądze te można przeznaczyć także na zakup wyposażenia do bibliotek, oprogramowania, a więc tego, co jest najbardziej potrzebne – wymieniał.
12,5 tys. zł otrzyma gmina Osiek. Jej burmistrz Rafał Łysiak przyznał, że to cenne wsparcie.
– Te środki finansowe są bardzo potrzebne. Dzięki nim poszerzymy księgozbiór w naszych bibliotekach, na co czekają na pewno nasi mieszkańcy – mówił.
Hanna Rzepka, skarbnik Osieka dodała, że dofinasowanie dostaną cztery szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa w Suchowoli, Publiczna Szkoła Podstawowa w Ossali, Publiczna Szkoła Podstawowa w Szwagrowie i Publiczna Szkoła Podstawowa w Pliskowoli.
W tym roku wsparcie trafiło do 97 świętokrzyskich szkół, 39 placówek wychowania przedszkolnego oraz czterech bibliotek pedagogicznych.
Rok 2023 jest trzecim rokiem kolejnej edycji wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który obejmuje zakupy nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych, a także zakupy elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.