Regionalne Centrum Naukowo–Technologiczne w Podzamczu koło Chęcin zamierza uruchomić pierwszy w województwie świętokrzyskim bank mleka. Znajdować będzie się w budynku Biobanku.
Krzysztof Ołownia, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo–Technologicznego informuje, że w Polsce działa już 16 banków mleka, ale w regionie świętokrzyskim wciąż nie ma takiej instytucji.
– Mamy świadomość tego, jak wielka jest skala zagadnienia, jeżeli chodzi o ewentualne problemy związane z żywieniem substytutami mleka. Dlatego mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się uruchomić bank mleka kobiecego. Jesteśmy na to przygotowani, mamy wykwalifikowaną kadrę i częściowo mamy również wyposażenie. Będziemy starali się pozyskać środki na realizację tego celu – dodał Krzysztof Ołowania.
Jak informuje Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, z badań wynika, że karmienie wcześniaków mlekiem kobiecym w znaczący sposób zmniejsza ryzyko tak niebezpiecznych schorzeń i powikłań jak martwicze zapalenie jelit, czy sepsa.
– Banki mleka zabezpieczają potrzeby szpitalnych oddziałów intensywnej opieki medycznej oraz neonatologicznej. Istnienie i działalność takich banków jest coraz bardziej doceniane i potrzebne. W województwie świętokrzyskim coraz więcej dzieci rodzi się przedwcześnie, co często wiąże się z rozmaitymi powikłaniami. Stąd uruchomienie banku mleka jest koniecznością – dodał Marek Bogusławski.
Grażyna Pazera, kierownik klinicznego oddziału neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach podkreśla, że mleko matki jest pożywieniem najlepiej dostosowanym do potrzeb rozwijającego się dziecka. Niestety, w niektórych przypadkach karmienie noworodków przez naturalną matkę jest niemożliwe. Tak bywa m.in. w przypadku przedwczesnych urodzeń.
– Pokarm matki jest lekiem. Po urodzeniu kobieta potrzebuje zazwyczaj 10–14 dni, aby przygotować swój własny pokarm dla noworodka. W tym czasie dziecko powinno otrzymywać pokarm z banku mleka. Nasz szpital podpisał umowę z bankiem mleka kobiecego w Łodzi i co kilka tygodni stamtąd przywożone jest mleko kobiece dla tej grupy dzieci, dodała dr Grażyna Pazera.
Konferencja na temat zalet karmienia noworodków mlekiem kobiecym oraz roli banków mleka odbyła się w Regionalnym Centrum Naukowo – Technologicznym w Podzamczu.