W ramach inwestycji, która miała być zrealizowana w trybie specustawy lex deweloper planowano zbudowanie ośmiu siedmiokondygnacyjnych bloków, każdy z garażem podziemnym. Rada Miasta Kielce odrzuciła projekt uchwał w sprawie wyrażenia zgody na powstanie nowego osiedla budynków wielorodzinnych przy ul. Hauke-Bosaka.
Podczas obrad pojawiło się wiele wątpliwości w sprawie tego projektu. Jedną z największych obiekcji było to, że inwestycja jest planowana na obszarze który do tej pory miał charakter typowo przemysłowy. Ponadto teren ten pozbawiony jest odpowiedniej infrastruktury drogowej.
Katarzyna Suchańska z klubu Bezpartyjni i Niezależni jest zdania, że udzielenie zgody na powstanie takiej inwestycji stanowiłoby zagrożenie dla istniejących na tym terenie przedsiębiorstw. Ich funkcjonowanie w przyszłości mogłoby być źródłem konfliktów z mieszkańcami budynków wielorodzinnych.
– Mówimy o firmach, których elementem działalności jest generowanie zjawisk, które niekoniecznie sprzyjałyby zamieszkaniu. Przykładowo jest to hałas. Niestety, jak dobrze wiemy, lokalizowanie inwestycji mieszkaniowych na terenach przemysłowych, na których wciąż aktywnie działają różne firmy nie służy żadnej ze stron – wskazuje.
Radna zauważa, że osoby mieszkające w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów produkcyjnych często podejmują szereg działań zmierzających do ich zamknięcia.
– Wówczas utrudniona jest działalność tych przedsiębiorców, którzy w pewien sposób są wyganiani z terenów, na których wcześniej byli gospodarzami. Ponadto należy zwrócić uwagę, że w naszym mieście brakuje obszarów przeznaczonych pod typowe funkcje przemysłowe. Jeśli będziemy te tereny oddawać deweloperom to jednocześnie ograniczymy możliwość rozwoju przemysłu w Kielcach – podkreśla Katarzyna Suchańska.
Zgodnie z zapisami projektu uchwały inwestor, firma HAUKE BOSAKA 7 Sp. Z.O.O., na terenie o powierzchni 1,7 ha w pobliżu skrzyżowania ul. Hauke-Bosaka i ul. Jana Karskiego chciał wybudować zespół wielorodzinnych budynków mieszkalnych, w którym miało się znaleźć prawie 500 mieszkań.
Głos „za” zgodą na lokalizacją inwestycji deweloperskiej w tej części Kielc oddał tylko Wiesław Koza z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Przeciw było 18 osób. Od głosu wstrzymało się 6 radnych: Anna Kibort – Projekt Wspólne Kielce. Monika Kowalczyk – Koalicja Obywatelska oraz Monika Słoniewska, Tadeusz Kozior, Marian Kubik, Marianna Noworycka-Gniatkowska – Prawo i Sprawiedliwość.