Po długiej dyskusji kieleccy radni podjęli projekt uchwały zakładającej opracowanie zasady i standardów współpracy z deweloperami planującymi budowę nowych obiektów wielorodzinnych na terenie Kielc.
Radny Karol Wilczyński z KO podkreśla, że przyjęcie uchwały przez radę miasta stanowi pierwszy krok na drodze do otwarcia dyskusji w ratuszu na temat tego jak powinna wyglądać właściwe i transparentne zasady współpracy z inwestorami zainteresowanymi lokowaniem swoich projektów na terenie Kielc.
– W szczególności dotyczy to najbardziej problematycznego trybu jakim jest specustawa lex deweloper. Chcemy i oczekujemy jako radni aby inwestorzy byli traktowani w tym zakresie sprawiedliwie. Wskazane jest także dostarczanie im kompleksowej informacji na temat oczekiwań miasta, czy trybów jakie można zastosować w Kielcach w sprawie inwestycji wielomieszkaniowych – tłumaczy.
Podczas dyskusji część radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości podnosiła, że o ile intencja uchwały jest słuszna o tyle sposób jej przygotowania może być niezgodny z obowiązującymi zapisami prawa.
Piotr Kisiel z PiS ocenia, że opracowanie pewnych standardów współpracy z deweloperami chcącymi budować w Kielcach jest działaniem w dobrym kierunku. Jednak w trakcie dyskusji dało się odnieść wrażenie, że nie każdy z radnych rozróżnia co jest dozwolone w granicach prawach.
– Jeżeli w uchwale obligatoryjnie znalazłby się zapis mówiący o tym, że dany inwestor musi miastu jakąś daninę zapłacić, to przepisy nie pozwalają na takie rozwiązania. Z dyskusji wynikało, że niektórzy radni uważają, że powinno to być zobowiązanie – ocenia.
– Chodzi tu o odpowiedzialność społeczną. Powstanie inwestycji towarzyszącej podnosi atrakcyjność danego obiektu wielomieszkaniowego i deweloperzy z pewnością to widzą. Natomiast chodzi o to, by miasto nikogo do niczego nie zmuszało. To właśnie budziło nasze wątpliwości, by nie podejmować uchwały, która i tak nie będzie mogła być podjęta przez prezydenta miasta, bo nadrzędne przepisy tego zabraniają – dodaje Piotr Kisiel.
Za projektem uchwały zagłosowało 16 osób. Od głosu wstrzymało się 8 radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości: Jarosław Karyś, Piotr Kisiel, Wiesław Koza, Tadeusz Koza, Marian Kubik, Zdzisław Łakomiec, Marianna Noworycka-Gniatkowska, Monika Słoniewska. W głosowaniu nie brał udziału Arkadiusz Ślipikowski – PiS.