Oszuści codziennie żerują na naiwności starszych ludzi i próbuj wyłudzić pieniądze metodą na „wnuczka”, „policjanta”, albo „pracownika banku”. Komenda Powiatowa Policji w Końskich, wspólnie z młodzieżą II Liceum Ogólnokształcącego zorganizowała szkolenie dla seniorów, aby ustrzec ich przed złodziejami.
W akcję zaangażowała się między innymi Julia Kościelniak, uczennica szkoły. Jak mówi, chce pomóc osobom w podeszłym wieku, najbardziej narażonym na wyłudzenia, oszustwa i kradzieże.
– Najsłynniejszym sposobem oszustwa jest tzw. metoda na „wnuczka”. Oszuści, podszywając się pod wnuczków lub inne bliskie osoby, dzwonią do seniorów i wykorzystują ich niewiedzę oraz zaufanie. W rozmowach sugerują, że pilnie potrzebują pieniędzy na różne cele, takie jak koszty medyczne, naprawy samochodu lub problemy prawne. Wykorzystując emocje i presję czasu, manipulują starszymi ludźmi, aby przekazali im swoje oszczędności. Niestety, wiele osób pada ofiarą tego typu oszustw, które często wiążą się z dużymi stratami finansowymi i emocjonalnym cierpieniem – opisuje.
W szkoleniu wzięła udział, między innymi Pani Jola z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która kilka lat temu otrzymała telefon od mężczyzny podszywającego się pod jej siostrzeńca. Co ciekawe, oszust tak poprowadził rozmowę, żeby kobieta sama zasugerowała z kim rozmawia.
– Byłam przekonana, że słyszę mojego siostrzeńca. Zaczął mi wyjaśniać, że miał wypadek ze swojej winy, ale jeśli da pieniądze policjantowi, to nie będzie za to karany. Zapaliła mi się lampka ostrzegawcza i zaczęłam drążyć, dopytywać o miejscowość i inne szczegóły zdarzenia, co najprawdopodobniej spłoszyło oszusta i się rozłączył – opowiada.
Zajęcia profilaktyczne połączone były z biesiadą w ośrodku wypoczynkowym w Sielpi. Jak mówi zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Końskich Krzysztof Bernat w zajęciach udział wzięło około pięćdziesięciu osób.