Ponad 50 obrazów i rysunków tworzonych pod okiem artystki Alicji Wyszogrodzkiej można oglądać na wystawie „Różne spojrzenia” w Bibliotece Publicznej w Końskich.
Dariusz Kowalczyk dyrektor biblioteki informuje, że pochodząca z Końskich plastyczka jest znana głównie z opracowywania wzorów na tkaniny. Jej projekty oglądać można w Muzeum Narodowym w Warszawie. 94-letnia artystka zgromadziła wokół siebie grupę plastyków amatorów, których uczy i którzy pod jej czujnym okiem rozwijają swoje talenty w osiedlowym klubie „AS” SBM Torwar w Warszawie.
– Pani Alicja Wyszogrodzka jest bardzo znana w Polsce, ale to skromna kobieta, która nie lubi o sobie opowiadać. Wspaniale prowadzi grupę artystek-amatorek. Z ich rąk wychodzą wspaniałe prace, które można podziwiać w naszej galerii.
Alicja Wyszogrodzka informuje, że kobiety z klubu zaczęły malować po przejściu na emeryturę. Przez całe życie były księgowymi, urzędniczkami czy pracowały w profesjach uważanych za mało kreatywne.
– Teraz każda z nich wypracowała swój styl malarski. Przerobiłyśmy wszystkie techniki malarskie: od rysunku przez malarstwo olejne po akwarele, które są najtrudniejsze. Przeszłyśmy też wszystkie kierunki malarskie od realizmu po abstrakcjonizm – dodaje artystka.
Na wystawie można zobaczyć między innymi prace Hanny Kulik-Wojtyś. Jak mówi, maluje od ponad 4 lat i najbardziej lubi malarstwo abstrakcyjne w technice akwareli i tempery.
Ekspozycja prezentuje też prace Anny Beczek, Alicji Biruty, M. Magdaleny Calikowskiej, Beaty Czechowskiej, Wandy Kraśnickiej, Edwardy Orczykowskiej, Zofii Stawowczyk
Wystawa „Różne spojrzenia” w Bibliotece Publicznej w Końskich czynna będzie do połowy wakacji.
Alicja Wyszogrodzka(ur. 31 października 1928 w Końskich) – projektantka wzorów na tkaniny drukowane odzieżowe, galanteryjne, dekoracyjne, meblowe, dywany i gobeliny. Autorka tkanin dekoracyjnych: „Panny” (1958) i „Ryby” (1958), malarka.
Studia ukończyła w 1955 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkanin pod kierunkiem prof. Teresy Tyszkiewicz i prof. Marii Obrębskiej-Stieber. Pracowała jako projektantka w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, tworząc tkaniny: „Panny”[1], „MDM”, „Ryby”, „Pisanki” i inne. Od 1958 do 2013 brała udział w wystawach krajowych i zagranicznych m.in. w Paryżu, Sofii, Berlinie, Budapeszcie, Busto Arsizio. W 2011 roku jej najbardziej charakterystyczne tkaniny zostały pokazane na wystawie „Chcemy być nowocześni” w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Odznaczenia:
· 1964 – Złoty Krzyż Zasługi· 1985 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
· 2007 – Odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej