Te choroby dotykają wielu osób i stanowią poważne wyzwanie w codziennym funkcjonowaniu. W Kielcach odbyła się konferencja dotycząca chorób jelit. Spotkanie przy ulicy Sienkiewicza 2 zgromadziło zarówno pacjentów, jak i specjalistów związanych z tą dziedziną medycyny. Celem było podniesienie świadomości i edukacji dotyczącej tych schorzeń.
Dr Beata Gładysiewicz, lekarz chorób dziecięcych, gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego podkreśla, że choroby takie jak wrzodziejące zapalenie jelita, czy Leśniowskiego-Crohna dotykają wielu osób.
– Choroby nieswoiste zapalne jelit mogą być trudne do zdiagnozowania ze względu na swoje mało specyficzne objawy. Pacjenci często przechodzą długą drogę, odwiedzając wielu lekarzy w poszukiwaniu źródła swoich dolegliwości. Właśnie dlatego tak ważne jest prowadzenie rozmów na temat tych schorzeń, podnoszenie świadomości społecznej i eliminowanie stygmatyzacji z nimi związanej – dodaje.
Magdalena Fogiel-Litwinek, członek zarządu oddziału świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita” przypomina jak ważna jest diagnostyka.
– Choroby takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna są trudnymi i nieuleczalnymi schorzeniami. Jednak nawet w najciemniejszym tunelu istnieje światełko nadziei. Podczas spotkania mogliśmy się dzielić naszymi doświadczeniami, jako lekarze, pacjenci i osoby wspierające. Ja sama jestem jedną z tych osób, ponieważ w mojej najbliższej rodzinie znajduje się osoba dotknięta tym schorzeniem. Wiemy, że choroba nie dotyka tylko jednostki, ale całą rodzinę. W takich sytuacjach ważne jest wzajemne wsparcie. Jako Stowarzyszenie staramy się wspierać osoby, które przechodzą przez tę trudną drogę. Często rodzina musi stawić czoła pytaniom: dlaczego to nas spotkało? Dlaczego akurat ja? Dlatego też istnieje potrzeba grupy wsparcia, w której możemy dzielić się naszymi doświadczeniami i pokazywać, że nawet w najtrudniejszych chwilach można przejść przez to razem – dodaje.
Konferencja była otwarta dla wszystkich chorych pacjentów, ich rodzin, przyjaciół oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Podczas spotkania odbyły się wykłady z udziałem specjalistów z różnych dziedzin.
Profesor Marek Woynarowski z Warszawy przedstawił wykład na temat endoskopii w diagnostyce i leczeniu nieswoistych zapaleń jelit z perspektywy pacjenta i lekarza.
Doktor Iga Detka-Kowalska ze szpitala Świętego Łukasza w Końskich omówiła różnice w występowaniu nieswoistych chorób zapalnych jelit u dzieci i dorosłych.
Z kolei Agnieszka Gołębiewska, prezes Ogólnopolskiego Zarządu J-elita podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat najnowszych osiągnięć w leczeniu tych chorób.
Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo „J-elita” oddział świętokrzyski. Konferencji patronowała wicemarszałek Renata Janik.