Na Świętym Krzyżu ma miejsce XVI Jarmark Świętokrzyski. W tym roku towarzyszy mu hasło „Graj kapelo”. Nie brakuje ludowej muzyki, regionalnych przysmaków i rękodzieła artystycznego.
Jarmark rozpoczął się o godz. 11.40 procesją sprzed Bazyliki Mniejszej na Błonia, gdzie odprawiona została polowa Msza Święta.
Po nabożeństwie rozpoczęła się część artystyczna wydarzenia. Na scenie prezentują się artyści ludowi z powiatu kieleckiego. Wśród nich są wykonawcy z gmin Nowa Słupia i Bieliny, a także Kapela z Kakonina, Kapela Adaśki, Kapela Typowy Janus i Kapela Żeromszczyzna.
Oprócz czegoś dla ucha jest też coś dla podniebienia. Na licznych straganach skosztować można regionalnych przysmaków. Swoje specjały prezentują m.in. panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Belna, w gminie Bieliny. Jak mówi Anna Tajer, dla każdego znajdzie się coś smacznego.
– Oferujemy np. pajdę chleba ze smalcem i szczypiorkiem, bądź z kiszonym ogórkiem. Upiekłyśmy także pyszne ciasta, m.in. sernik, jabłecznik i śmietanowiec. Z myślą o dzieciach przygotowałyśmy galaretki oraz orzeźwiające lemoniady owocowe i z młodych pędów jodły. Nasze koło podtrzymuje tradycję, motywujemy się nawzajem. Przedstawiamy swoje przepisy i wymieniamy się nimi – dodaje Anna Tajer.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki przypomniała, że jarmark na Świętym Krzyżu, to już tradycja.
– Jarmark promuje znak rozpoznawczy naszego regionu, Sanktuarium na Świętym Krzyżu. To bastion polskości i chrześcijaństwa, a także piękny, świętokrzyski folklor. Prezentują się tu koła gospodyń wiejskich, które ja staram się promować, ponieważ zainicjowałam Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich – dodała Anna Krupka.
– My na Święty Krzyż patrzymy przede wszystkim poprzez pryzmat ducha, poprzez pryzmat religii i patriotyzmu – przyznał poseł Andrzej Kryj z Prawa i Sprawiedliwości.
– To dobrze, że to miejsce jest wykorzystywane w taki też sposób, jak dziś. Podczas tej imprezy pokazujemy naszą tradycję artystyczną, kulinarną, prezentują się też koła gospodyń wiejskich. To trzeba umiejętnie łączyć – dodał Andrzej Kryj.
– Święty Krzyż, to miejsce pełne mocy. Cieszę się, że dziś możemy tu także spotkać się z tradycją naszego regionu – powiedział Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
– Jarmarki to długowieczna polska tradycja – podkreśla Senator Krzysztof Słoń.
– Dobrze, że tego typu spotkania odbywa się także w duchowej stolicy naszego województwa. To spotkanie ludzi, którzy chcą być ze sobą i chcą innym zaprezentować to co mają najlepsze. Pokazy rękodzieła, występy artystyczne zespołów ludowych a do tego wspaniałe kulinarna. To wszystko dziś połączyło nas na Świętym Krzyżu – ocenił parlamentarzysta.
– Nasz region ma bogatą kulturę muzyczną, bogaty folklor, ale też i smaczną kuchnię. To wszystko dziś można spotkać w sercu Gór Świętokrzyskich, na Świętym Krzyżu – mówił Zbigniew Koniusz.
Święty Krzyż, to szczególne miejsce na mapie nie tylko naszego regionu, ale i na mapie całego kraju – przypomniał Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego.
– Historia Polski ze Świętym Krzyżem związana jest od wielu wieków. Każde wydarzenie, także i to dzisiejsze jest dla tego miejsca niezwykle ważne. Dzisiaj w Święto Wniebowstąpienia możemy nie tylko piękno ziemi świętokrzyskiej i tej kultury świętokrzyskiej pokazywać, ale także to szczególne miejsce. To nie tylko religijne, ale także narodowe serce Polski od wieków biło i każde wydarzenie na Świętym Krzyżu, obok Bazyliki jest wydarzeniem niezwykłym – dodał Andrzej Pruś.
W XVI Jarmarku na Świętym Krzyżu udział biorą nie tylko artyści z naszego regionu, ale także z Podhala, czyli Kapela Bukowianie z Bukowiny Tatrzańskiej.