Występy artystyczne dzieci i młodzieży, konkursy plastyczne i edukacyjne o tematyce przyrodniczej, czy też degustacja leśnych specjałów kulinarnych: „grochówki drwala” i pasztetu z sarny lub dzika, to tylko niektóre atrakcje Święta Polskiej Niezapominajki. Impreza odbywa się w niedziele (21 maja) przy Zespole Placówek Oświatowych w Piotrkowicach.
Jak mówi Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika – Święto Polskiej Niezapominajki nieodzownie wiąże się z postacią popularyzatora przyrody Andrzeja Zalewskiego, wieloletniego redaktora radiowej „Jedynki”, przez lata związanego także z Radiem Kielce, gdzie prezentował autorską prognozę pogody.
– To honorowy obywatel naszego miasta, to człowiek, który zaszczepił w środowisku miasta i gminy Chmielnik miłość do przyrody, natury i ziemi ojczystej. W tym miejscu Święto Polskiej Niezapominajki ma wymiar szczególny. Cieszymy się, że w takich okolicznościach, w gronie rodzinnym możemy spędzać ten czas. To także okazja do promowania edukacji przyrodniczej, ponieważ dziś nagradzamy dzieci i młodzież, która brała aktywny udział w konkursach związanych z tą tematyką – dodaje.
Współorganizatorem Święta Polskiej Niezapominajki było Nadleśnictwo Chmielnik. Jak mówi nadleśniczy Zbigniew Mleczko – głównym przesłaniem wydarzenia jest dbanie o środowisko naturalne.
– Nie możemy zapominać o naszej rodzimej przyrodzie, musimy starać się o to, aby zachowywać bioróżnorodność. Wydarzenie przypomina nam o konieczności dbania o rodzimą przyrodę. Nasze życie codzienne zależy od tego, w jakim stanie będzie przyroda, która nas otacza – ocenia.
W uroczystości w Piotrkowicach wzięła udział także wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, która podkreśla, że poza promocją przyrody i zdrowego trybu życia to doskonała okazja do spotkań w rodzinnym gronie.
– W trakcie Święta Polskiej Niezapominajki chcemy zwracać uwagę na nasze bogactwo przyrodnicze. Wierzę, że dzięki takim wydarzeniom możemy promować województwo świętokrzyskie i nasze piękne walory naturalne – mówi.
Podobnego zdania jest Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, który podkreśla, że kultywowanie tradycji jest niezwykle cenną inicjatywą.
– Ważne, że ta impreza jest organizowana cyklicznie, każdego roku. Święto niezapominajki przyciąga prawdziwe tłumy, to okazja do integracji takich miejscowości jak Piotrkowice, ale i całej społeczności gminy Chmielnik. To dobry czas na spędzenie czasu z rodziną – ocenia.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego dodaje, że Dzień Polskiej Niezapominajki, to duża atrakcja, nie tylko dla najmłodszych, ale również dorosłych mieszkańców miasta i gminy Chmielnik.
– Cieszę się, że to wydarzenie wpisało się na stałe w kalendarz świąt gminnych. To impreza, podczas której można się integrować z sąsiadami, dobrze się bawić, a także promować dobre ekologiczne nawyki – mówi.
Smakołyki z okazji święta niezapominajki przygotowały także panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Celinach. Jak mówi jego przewodnicząca Małgorzata Majkowska – do skosztowania dostępne są m.in. pierogi z mięsem, pierogi z serem, a także słodkie ciasta.
Święto Polskiej Niezapominajki potrwa do późnych godzin wieczornych.
Niezapominajka to malutki, niezwykle pachnący kwiat występujący w różnych kolorach, który przywodzi na myśl wiosnę. Jest to roślina roczna lub dwuletnia i występuje w około stu różnych gatunkach. W naszym kraju najbardziej rozpowszechnionym, dzikim rodzajem jest niezapominajka polna, natomiast nasze donice czy ogrody zdobią niezapominajki leśne.
Niezapominajki mają zastosowanie w ziołolecznictwie w formie naparu, świetnie działają na kaszel, zapalenie oskrzeli i można ich także używać w przypadku kłopotów ze snem.