Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ma prawomocne pozwolenie na budowę. Decyzję w tej sprawie w poniedziałek (22 maja) ogłosił wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz. Podkreślił, że teraz instytucja ma już zielone światło, aby nastąpiła pełna realizacja tej inwestycji.
Jak wyjaśnił wojewoda, dokument zmienia ostatecznie decyzję wydaną wcześniej w sprawie pozwolenia na pełną budowę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
– Ta decyzja zamyka sprawę. Teatr ma już zielone światło, aby nastąpiła pełna realizacja inwestycji. Decyzja dotyczyła tej części, która była sporna. Teatr dokupił dodatkową działkę po to, aby scena, która tam powstanie była najbardziej nowoczesną w Polsce, jedną z lepszych światowych. Wszyscy robimy, co możemy, żeby ten teatr był naszą perełką – podkreślił.
Dokument wydany przez wojewodę świętokrzyskiego dotyczy kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 32A, graniczącej z historyczną siedzibą kieleckiej sceny dramatycznej. Prace w niej próbowali zablokować sąsiedzi. O tym konflikcie przypomniał Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego.
– Dokupiliśmy kamienicę po to, żeby możliwości inscenizacyjne były większe. Musieliśmy mieć zamienne pozwolenie na budowę. Od tego zamiennego pozwolenia na budowę odwołali się sąsiedzi. Ta decyzja kończy te wszystkie perypetie. Zamienne pozwolenie na budowę jest prawomocne i myślę, że w tym roku zakończymy budowę – powiedział.
Dziękując Zbigniewowi Koniuszowi za wydaną decyzję, Michał Kotański podkreślił, że ma poczucie, że wydarza się coś niemożliwego. Dodał, że zgoda, którą teatr otrzymał ma o wiele większe znaczenie, i nie dotyczy tylko teatru.
– Kiedy myślałem o rozszerzeniu tej inwestycji i dokupieniu kamienicy, po to, żeby zwiększyć funkcjonalność teatru, to większość osób nie wierzyła, że to się uda. Ja też nie zawsze w to wierzyłem, ale walczyłem o to. Przeszkody po drodze zgłaszane przez sąsiadów, ich obiekcje, moim zdaniem nie były merytoryczne. Mówię o tym dlatego, że mam głęboką nadzieję, iż ta inwestycja będzie impulsem do rozwoju Kielc. Mam poczucie, że na ulicy Sienkiewicza jest jakiegoś rodzaju impas. Przy okazji tej inwestycji zaczynam widzieć i rozumieć, jakiego rodzaju problemy ma miasto, jeśli chodzi o ulicę Sienkiewicza. Powiem delikatnie: mam poczucie, że jest grupa osób, którym się wydaje, że są właścicielami tej ulicy. To, co robimy przy okazji tej inwestycji, mam nadzieję zmieni tę sytuację – zaznaczył.
Podziękowania na ręce wojewody świętokrzyskiego, Zbigniewa Koniusza złożył też Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
– Dziękuję w imieniu samorządu, który jest organem współprowadzącym dla Teatru im. Stefana Żeromskiego. Liczę na to, że z sukcesem tę inwestycję wspólnie zakończymy. Ta dobra współpraca instytucji kultury, samorządu województwa z administracją państwowa, na której czele stoi pan wojewoda przynosi takie efekty. Pilnujemy, żeby takie sprawy odbywały się lega artis – powiedział.
Prace przy budowie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach mają mieć finał do końca roku. Pierwsza premiera jest zaplanowana na styczeń 2024 roku.