27 maja 2023 r. „Dar Pomorza” – ikona miasta Gdyni i jeden z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego – będzie świętować 40-lelcie funkcjonowania jako statek-muzeum.
Zbudowany w 1909 r. żaglowiec oficjalnie zakończył swoją służbę jako jednostka Szkoły Morskiej (później Wyższej Szkoły Morskiej) w 1982 r. W momencie wycofania z czynnej eksploatacji „Dar Pomorza” miał już ponad 70 lat, w tym 52 lata służby pod polską banderą.
Choć dziś trudno sobie wyobrazić, że odwiedzany co roku przez tysiące osób zabytkowy żaglowiec mógłby pełnić inną rolę, na przełomie lat 70. i 80. jego los wcale nie był pewny. Rozważano wówczas m. in. całkowitą przebudowę, która zniszczyłaby historyczne wnętrza, a nawet sprzedaż statku za granicę. Dzięki wspólnym wysiłkom wielu zaangażowanych osób i instytucji „Dar Pomorza” otrzymał jednak nowe życie – jako gdyński oddział dzisiejszego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
„DAR POMORZA”
Trójmasztowy żaglowiec od lat 30. do lat 80. XX w. służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla studentów Szkoły Morskiej (później Wyższej Szkoły Morskiej) w Gdyni.
Obecnie statek-muzeum, cumujący przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim, jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku. Imponująca sylwetka żaglowca stanowi element na stałe wpisany w miejski krajobraz Gdyni, zaś wejście na główny pokład i do wnętrz statku pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy oraz kadry oficerskiej. W zabytkowych przestrzeniach, takich jak salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia zachowane zostały pamiątki dokumentujące historię żaglowca i jego załóg, a miejscem szczególnym jest zaaranżowana kabina słynnego pisarza kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta.