Upamiętnienie 32. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Masłowie, a także podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia Roku Pamięci Martyrologii Mieszkańców Wsi Polskich, to jedne z głównych tematów najbliższej sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Posiedzenie odbędzie się w poniedziałek, 29 maja.
Jak poinformował przewodniczący sejmiku, Andrzej Pruś, wnioskodawcą upamiętnienia pielgrzymki św. Jana Pawła II z 1991 roku jest marszałek Andrzej Bętkowski.
– Słowa, które padły wówczas na ziemi świętokrzyskiej są aktualne do dziś. Dlatego chcemy zwrócić na to uwagę mieszkańców naszego regionu, a także na cały dorobek św. Jana Pawła II. Przed 32 laty żyliśmy w odmiennej rzeczywistości, jako kraj byliśmy wówczas na początku przemian ustrojowych, z wielkimi oczekiwaniami i nadziejami. Już wtedy obecny święty zwracał uwagę na wiele tych rzeczy, o których także i dziś musimy pamiętać pełniąc misję publiczną – dodaje.
W trakcie najbliższej sesji, radni będą głosować także nad projektem uchwały ustanawiającej rok 2023 w województwie świętokrzyskim rokiem Pamięci Martyrologii Wsi Polskich. Andrzej Pruś wyjaśnia, że jest to związane z planowanymi obchodami 80. rocznicy tragicznej pacyfikacji Michniowa.
– Chcemy po raz kolejny przypomnieć o tym, co działo się w 817 polskich wsiach, w latach II wojny światowej, kiedy niemiecki okupant dopuszczał się wielu ohydnych zbrodni. Ich przykładem jest pacyfikacja świętokrzyskiego Michniowa – dodaje.
12 lipca obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, Święto ustanowiono w 2017 roku. Michniów jest symbolem męczeństwa wszystkich wsi polskich z czasów II wojny światowej. W czasie dwudniowej pacyfikacji 12 i 13 lipca 1943 roku, wieś została doszczętnie spalona. Zginęło co najmniej 204 mieszkańców.
Ponadto w trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku radni zajmą się uchwałą w sprawie ustalania wynagrodzeń dla egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W projekcie uchwały zapisano, że wynagrodzenia egzaminatorów w zależności od posiadanych uprawnień będą wynosić brutto od 4,3 do 7 tys. zł brutto. Uchwała ma regulować także dodatki specjalne/funkcyjne, których wysokość waha się od 1 do 3,5 tys. zł.
60. sesja sejmiku województwa świętokrzyskiego odbędzie się w poniedziałek 29 maja, w Filharmonii Świętokrzyskiej. Początek o godzinie 10.00.