Na placu budowy stadionu lekkoatletycznego w Ostrowcu prowadzone będą prace ekshumacyjne. W czasach II wojny światowej był tu cmentarz żołnierzy niemieckich.
Ostatnie prace ekshumacyjne w tym miejscu prowadzone były w latach 90-tych ubiegłego wieku, wtedy przeniesiono ciała 65 osób przypomina naczelnik wydziału infrastruktury i rozwoju powiatu w starostwie powiatowym w Ostrowcu Tomasz Mroczek.
– Prace prowadzone były na przełomie 1998 i 1999 roku. Nie zostały dokończone z kilku powodów. W tym miejscu znajdowała się wówczas sieć gazowa i ogródki działkowe, których obecnie już nie ma, a zasadą działań ekshumacyjnych jest doprowadzenie miejsca prowadzenia prac do stanu pierwotnego. Dodatkowo część gruntu znajdowała się wówczas w rękach prywatnych.
Wówczas dokonano ekshumacji 65 ciał. Po rozpoczęciu inwestycji, jaką jest budowa boiska lekkoatletycznego, pojawiły się głosy o tym, że w miejscu budowy są pochowani żołnierze niemieccy. Pierwsze prace przy cmentarzu prowadziła już nieistniejąca fundacja, więc skontaktowałem się z firmą Metodis z Sieradza, która ma wyłączność na prowadzenie prac ekshumacyjnych żołnierzy niemieckich w Polsce.
Oni dotarli do dokumentów niemieckich, w których jest szczegółowa lista osób pochowanych w tym miejscu, łącznie ze stopniem wojskowym, rodzajem odniesionych ran i miejscem pochówku. Spoczywa tu od 250 do 300 osób, pełne dane będą dostępne po przekazaniu wszystkich dokumentów przez stronę niemiecką. Działania ekshumacyjne rozpoczną się po wydaniu zgodny przez Instytut Pamięci Narodowej, stosowne wnioski w tej sprawie już zostały złożone.
Tomasz Mroczek dodaje, że wszystkie koszty prac pokrywają Niemcy, ekshumacja nie wpłynie też na opóźnienie w wykonaniu stadionu.
– Wstępnie prace przy grobach określane są na dwa tygodnie, bo w Ostrowcu ekipa zajmie się tylko wydobyciem szczątków. Proces identyfikacji czy przygotowania do ponownego pochówku prowadzony jest w innym miejscu. My określiliśmy, że maksymalnie prace te mogą być prowadzone do końca czerwca. W tym czasie wykonawca stadionu będzie wykonywał inne prace.
Na terenie Ostrowca w czasie II wojny światowej Niemcy zorganizowali cmentarz wojenny dla żołnierzy walczących na froncie w okolicach Wisły. Pochowani są tu głównie żołnierze z 72 batalionu piechoty. Podobny cmentarz ulokowany był na Piaskach, między kościołem a szpitalem. Tam prace ekshumacyjne zostały przeprowadzone w całości.
Teraz do starostwa powiatowego w Ostrowcu zwróciła się firma, która zajmuje się poszukiwaniami ciał żołnierzy niemieckich. Starosta Marzena Dębniak wydała zgodę na udostępnienie terenu, ale zanim dojdzie do ich rozpoczęcia, zgodę musi wydać także Instytut Pamięci Narodowej. Dokumenty już są złożone.