Około 77 tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego zgłosiło się dotychczas do programu Profilaktyka 40 plus. W jego ramach osoby po 40 roku życia mogą wykonać pakiet bezpłatnych badań laboratoryjnych, a dzięki dobranemu dla konkretnej osoby pakietowi badań można oznaczyć czynniki ryzyka lub wykryć objawy choroby na wczesnym etapie.
Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że w ramach programu każda osoba po 40. roku życia może skontrolować swoje zdrowie.
– Do najważniejszych badań należy morfologia krwi, stężenie cholesterolu, stężenie glukozy we krwi, poziom kreatyniny, próby wątrobowe, badanie ogólne moczu, krew utajona w kale, ale także pomiar masy ciała – wylicza rzecznik.
Dodatkowo mężczyźni będą mogli wykonać badanie PSA, czyli diagnostykę w kierunku raka prostaty.
Beata Szczepanek przyznaje, że pomimo wielu akcji promujących program, niewiele osób z niego skorzystało. Jak mówi, informacje o programie można uzyskać np. w punkcie obsługi klienta przy alei IX Wieków Kielc, ale także podczas akcji profilaktycznych, których w tygodniu fundusz organizuje kilka.
– By skorzystać z badań wystarczy wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta. Jeżeli ktoś nie ma jednak dostępu do internetu, do IKP, może zapisać się na badania za pośrednictwem infolinii 22 735 39 53 – dodała Beata Szczepanek.
Po wypełnieniu ankiety automatycznie generowane jest e-skierowanie na badania. W województwie świętokrzyskim program Profilaktyka 40 plus realizowany jest w 83 przychodniach. Pacjent może wybrać dowolną z nich.
Z badań w ramach programu będzie można skorzystać do końca tego roku, jednak ministerstwo zdrowia zapowiedziało jego przedłużenie do 30 czerwca 2024 roku.
W proponowanych zmianach uwzględniono także możliwość ponownego skorzystania z badań, ale pod warunkiem, że od udzielenia świadczeń w ramach tego programu po raz pierwszy upłynęło co najmniej 12 miesięcy.
Lista placówek, w których można wykonać badania w ramach programu Profilaktyka 40 plus