Ponadpartyjne porozumienie dotyczące przyszłych zmian w systemie oświaty, wsparcie dla rodzin zastępczych, czy ograniczenie liczby prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży – to niektóre z propozycji Polski 2050, skierowanych do najmłodszego pokolenia.
Swoje postulaty przedstawiciele ugrupowania przedstawili podczas środowego spotkania z dziennikarzami. Jak mówi Grażyna Dekiel, obecnie depresja i duży stres przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego młodzieży, co często kończy się tragicznie.
– W naszym województwie w 2022 roku odnotowano 87 prób samobójczych i osiem zgonów wśród dzieci. Jedno z tych dzieci miało mniej niż 12 lat. W naszym programie „Edukacja dla przyszłości”, zgłaszamy postulat obecności psychologa i pedagoga w każdej szkole. To już się dzieje, jednak potrzeba jest tak duża, że liczba tych specjalistów wciąż jest niewystarczająca. W naszym programie opisujemy szkołę, która jest przyjazna dziecku i odpowiada na jego potrzeby – dodaje.
Ponadto przedstawiciele Polski 2050 opowiadają się za wypracowaniem ponadpartyjnego porozumienia w sprawie reformy edukacji, a także za zwiększeniem bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych przy szkołach podstawowych w Kielcach.