„Cud w Sewilli” będzie tematem kolejnego spotkania w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Odbędzie się w czwartek, 25 maja, o godz. 17.00.
Ks. Paweł Tkaczyk, dyrektor muzeum przyznaje, że tytuł brzmi intrygująco.
– Będzie to wspaniała opowieść o takim cudzie, który wydarzył się w XVII wieku w hiszpańskim mieście, w Sewilli. Cudzie, którym jest wspaniałe, barokowe malarstwo tego czasu, który wówczas właśnie rozkwitało – wyjaśnia.
XVII-wieczna Sewilla stała się ośrodkiem mającego duży wpływ na kulturę europejską odrodzenia sztuki hiszpańskiej. To właśnie stolica Andaluzji, określana mianem „cudu”, była domem dla wielu słynnych malarzy, m.in. Bartolome Estebana Murillo, Diego Velazqueza, czy Francisco de Zurbarana.
Dlaczego to właśnie Sewilla stała się centrum tak wyjątkowego w dziejach sztuki europejskiej rozkwitu? Co charakteryzowało malarstwo powstające w tym mieście?
O tym opowie historyk sztuki ks. prof. Andrzej Witko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członek Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych San Telmo w Hiszpanii oraz Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, autor książki „Cud w Sewilli”.
Wstęp wolny.