Badania diagnostyczne pozwalają na wykrycie choroby już na wczesnym etapie oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Umożliwiają także sprawdzenie, czy zastosowana terapia przynosi oczekiwane rezultaty. Badania profilaktyczne, powinien wykonywać każdy dorosły człowiek. Do korzystania z tej formy profilaktyki zachęcali dziś (czwartek, 25 maja) diagności laboratoryjni ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Specjaliści opowiadali o tajnikach swojej pracy i badań w procesie leczenia.
Grażyna Antczak, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w ŚCO przypomina, że prawidłowe przygotowanie pacjenta do badań laboratoryjnych ma wpływ na wynik tego badania. Ważne też, by były one wykonywane regularnie.
– Podstawowe badania, czyli morfologię krwi i badanie moczu powinniśmy wykonywać przynajmniej raz na dwa lata. W diagnostyce cukrzycy mówi się, że osoby po 40 roku życia także przynajmniej raz na dwa lata powinny mieć zrobiony pomiar glukozy. Natomiast pozostałe badania wykonać należy w zależności od tego, czy są jakieś wskazania. O tym decyduje lekarz – mówi Grażyna Antczak.
Anna Goliszek z Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii informuje, że badanie laboratoryjne, to najtańszy i najprostszy sposób na uzyskanie wiedzy na temat stanu zdrowia pacjenta. Nawet 70 proc. decyzji lekarskich opiera się właśnie na wynikach tych badań.
– Z każdym rokiem wzrasta liczba pacjentów zgłaszających się do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, więc rośnie także liczba wykonywanych badań laboratoryjnych. Wydaje mi się, że świadomość w zakresie profilaktyki po pandemii COVID-19 jest większa. Częściej korzystamy z akcji profilaktycznych. Częściej też udajemy się do lekarza i rozmawiamy o stanie swojego zdrowia – dodała Anna Goliszek.
W Polsce jest około 2,7 tys. laboratoriów medycznych.