Oferta gmin i gospodarstw agroturystycznych, konkurs kulinarny, ale także występy kapel ludowych i gwiazdy wieczoru – zespołu Piękni i Młodzi. Wiele wydarzeń czeka na uczestników XVIII Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego, który odbędzie się w niedzielę, 28 maja, w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że ta impreza ma swoją specyfikę.
– Polega na tym, że chcemy promować Świętokrzyskie jako miejsce atrakcyjne dla turystów, stąd też giełda agroturystyczna, która odbywa się w trakcie wydarzenia. Na stoiskach swoją ofertę prezentują właśnie gospodarstwa agroturystyczne, ale są także stoiska samorządów, które chcą przyciągnąć turystów do siebie. To jest duża dawka atrakcji, o których mało kto wie, a warto je znać i zobaczyć – zaznacza.
Po raz pierwszy w jarmarku udział weźmie Województwo Lubelskie, które zaprezentuje walory i atrakcje turystyczne regionu.
Podczas imprezy odbędzie się również konkurs kulinarny. Temat tej edycji brzmi: „Nadziane po chłopsku”. Beata Ryń podkreśla, że zostało zgłoszonych 37 potraw.
– Wśród nich znajdą państwo m.in. plindze nadziane polem i lasem, sepetno, cebulę na pierzynce, chłopskie buły, danie „co chłop ma w babie”, dwojaki z młodymi ziemniakami i młodą kapustą, gliniak chlebowy nadziewany gulaszem z fasoli korczyńskiej, chłopskie gargoły, nadziewaniec chłopski, schrzaniona zupa, gołąbki chłopskie z kaszą pęczak i grzybami leśnymi. Wyśmienite dania, których będzie można skosztować – mówi.
Organizatorzy zaplanowali cały wachlarz atrakcji dla najmłodszych uczestników imprezy. Na przykład Teatr Wagabunda zabierze uczestników do starej zagrody, gdzie będą mogli się przekonać, jak żyli i bawili się nasi przodkowie.
Beata Ryń zapewnia, że warto będzie zajrzeć do strefy Leśnego Kompleksu Promocyjnego – Puszcza Świętokrzyska.
– Gościem specjalnym będzie Maksymilian Przybylski, twórca bloga „Max gotuje z natury”, przyrodnik, kucharz czerpiący ze staropolskiej kuchni, ale przede wszystkim z dzikich roślin, z których tworzy zaskakujące i nieoczywiste potrawy. Podczas imprezy ugotuje pokrzywiankę świętokrzyską, którą będzie można spróbować – mówi Beata Ryń, i dodaje, że na stoisku prowadzone będą warsztaty z rozpoznawania grzybów oraz tropów zwierząt.
Jedną z atrakcji będzie także Kapsuła 5D.
– Dawno jej u nas nie było, więc na pewno będzie oblegana – zauważa rzecznik.
Beata Ryń zwraca także uwagę na muzyczną stronę wydarzenia.
– Wystąpią: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Domaszowianie, Zespół Ignacowianki, Żeromszczyzna, Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie, Kapela Typowy Janus, a o godzinie 17 pojawią się Piękni i Młodzi oraz Magdalena Narożna – zapowiada.
Impreza rozpocznie się w niedzielę o godz. 11 mszą plenerową przy kościele z Rogowa. Potrwa do godz. 18.