Uczelnie techniczne z Kielc, Lublina i Rzeszowa utworzyły Politechniczną Sieć Obronności i Bezpieczeństwa.
Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że dzięki współpracy z Politechniką Rzeszowską i Lubelską będzie możliwe prowadzenie ważnych projektów badawczych dla polskiego sektora zbrojeniowego.
– Rektorzy tych uczelni zwrócili się do mnie, żeby połączyć nasze potencjały naukowo-badawcze i przystąpić do realizacji projektów w zakresie obronności i bezpieczeństwa – informuje rektor.
Profesor Zbigniew Koruba tłumaczy, że władze lubelskiej i rzeszowskiej uczelni doceniły plany utworzenia w Kielcach Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Technologii Obronnych i Systemów Bezpieczeństwa. W tej jednostce mają być prowadzone badania dotyczące na przykład dronów i ich zastosowania bojowego. Co prawda na razie Politechnika Świętokrzyska nie uzyskała dofinansowania na budowę tej placówki, ale jak tłumaczy rektor, jest na to duża szansa w przyszłości.
Badania, które będą prowadzone przez trzy uczelnie mogą zostać w przyszłości rozwinięte właśnie w Centrum Naukowo-Wdrożeniowym Technologii Obronnych i Systemów Bezpieczeństwa. Już wiadomo, że w ramach Politechnicznej Sieci Obronności i Bezpieczeństwa będą prowadzone projekty badawcze dla Huty Stalowa Wola oraz Mesko S.A. w Skarżysku-Kamiennej.
– Nie za bardzo chcę ujawniać szczegóły, bo jest to początkowy etap. Powiem, że będzie się to mieściło w zakresie polskiego silnika do czołgów czy też luf do armatohaubic – informuje profesor Zbigniew Koruba.
Przy podpisaniu umowy między uczelniami obecny był senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej.