Kilkadziesiąt Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów ludowych z regionu świętokrzyskiego prezentuje swoją twórczość i działalność w parku miejskim w Kielcach. Usłyszeć można między innymi regionalne pieśni i przyśpiewki, a także pokazy tańców.
Imprezę rozpoczął przemarsz barwnego korowodu zespołów ludowych sprzed pomnika Henryka Sienkiewicza do parku miejskiego. Współorganizatorem wydarzenia jest Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich. Jak mówi jego prezes Katarzyna Korus, tego typu przedsięwzięcia są niezwykle cenną inicjatywą.
– Prezentujemy piękną muzykę, stroje i kulturę. Kultywowanie tradycji jest niezwykle ważne dla nas. Cieszymy się z tego, że coraz więcej osób nie wstydzi się swoich korzeni, chętnie i z dumą prezentuje regionalizm podczas tego typu imprez – mówi.
Inicjatorką powstania Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich jest wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka. Świętokrzyska parlamentarzystka podkreśla, że promocja lokalnych tradycji ma olbrzymią wartość. – Chcemy promować piękną świętokrzyską tradycję, ale także aktywne gospodarne i niezwykle uzdolnione kobiety działające w wielu KGW w regonie. Dziś ulicami Kielc przeszedł niezwykły korowód, liczący 600 osób. To dowód na to, jak prężnie działają te osoby, którym niezwykle bliskie są te wartości. To także element integracji niezwykłej wspólnoty, jaką są Koła Gospodyń Wiejskich – zaznacza.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że wydarzenie ma przede wszystkim za zadanie integrację Kół Gospodyń Wiejskich i osób działających na rzecz kultywowania tradycji ludowych i folkloru.
– Pierwsze spotkanie w ramach tego cyklu zostało zorganizowane w lutym tego roku. To kolejne tego typu wydarzenie, dzięki któremu przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich mogą się integrować, wymieniać swoje doświadczenia – dodaje.
Na scenie zaprezentowały się między innymi panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Pierzchnica. Jak mówi Katarzyna Radomska, na terenie gminy funkcjonują koła, które na co dzień specjalizują się przede wszystkim w tańcu, inne w twórczości artystycznej i śpiewaniu, a także kulinariach. Jak dodaje czynnikiem spajającym wszystkie organizacje jest promowanie kultury ludowej.
W pikniku wzięło udział kilkunastu samorządowców z powiatu kieleckiego. Jak mówi Tomasz Lato, wójt gminy Masłów, dzięki takim radosnym i ciekawym wydarzeniom, przy okazji „Budzenia Sienkiewki” nie tylko mieszkańcom Kielc, ale i turystom można zaprezentować piękno świętokrzyskiego folkloru.
Organizatorami wydarzenia „Sieciowanie Organizacji Pozarządowych – Kół Gospodyń Wiejskich z terenu województwa świętokrzyskiego” jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Polskim Związkiem Kół Gospodyń Wiejskich.