Studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach okazali się najlepsi z wiedzy o anatomii. W stolicy województwa świętokrzyskiego odbył się finał zmagań 36. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Anatomicznej „Scapula Aurea”, co znaczy „złota łopatka”. To najstarszy konkurs anatomiczny w kraju.
Kieleccy żacy triumfowali zarówno drużynowo, jak i indywidualnie. Profesor Ilona Klejbor, kierownik Zakładu Anatomii Collegium Medicum informuje, że poziom tegorocznych zmagań był bardzo wysoki.
– Różnice pomiędzy najlepszymi studentami były minimalne, była to kwestia jednego, czy dwóch punktów. Konkurs był bardzo trudny, składał się z dwóch części. Pierwsza z nich jest częścią teoretyczną, w trakcie której studenci musieli się wykazać bardzo szeroką wiedzą na temat anatomii. Natomiast druga część polegała na rozpoznaniu i podaniu prawidłowej nazwy anatomicznej danej struktury – opisuje.
Trzecie miejsce w zmaganiach drużynowych zajął zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Maciej i Klaudia, studenci pierwszego roku kierunku lekarskiego, udział w konkursie to dobry sposób na sprawdzenie swoich możliwości i wiedzy.
– Bardzo nam się podobało, choć było ciężko, a niektóre pytania nas zaskoczyły. Udział w tym konkursie jest niezwykle wartościowy dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania – podkreślają.
W ocenie profesora Stanisława Głuszka, rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, organizacja tak prestiżowego konkursu w Collegium Medium to powód do dumy.
W konkursie wzięły udział 63 osoby z 13 ośrodków akademickich w kraju. Zwycięscy, poza nagrodami rzeczowymi, otrzymali statuetki łopatki wykonanej z brązu z dodatkiem krzemienia pasiastego. Natomiast każdy uczestnik konkursu otrzyma ocenę bardzo dobrą na egzaminie z anatomii.