– Krajowa Sieć Onkologiczna, to wielkie dobrodziejstwo dla pacjentów – powiedział prof. Stanisław Góźdź, podczas ogólnopolskiej konferencji onkologicznej która odbywa się w Kielcach. Dyrektor ŚCO przypomniał, że ta forma opieki zakłada, iż każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora.
– Z perspektywy 45 lat pracy w onkologii jestem szczęśliwy, że w końcu najbardziej propacjencki system w Polsce został wdrożony w dziedzinie onkologii. Pacjent jest teraz rzeczywistym podmiotem i od samego początku ma swojego koordynatora. To jest ta osoba, która opiekuje się chorym onkologicznie pacjentem, który przecież jest mocno zestresowany. W zależności od osoby i jej stanu zdrowia stosujemy odpowiednią sekwencję leczenie – podkreśla prof. Stanisław Góźdź.
Michał Chrobot, prezes Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych przyznaje, że dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent będzie traktowany jednakowo.
– Pacjent w małym szpitalu powiatowym jest leczony najczęściej niestety tak, jak ten szpital potrafi. W momencie wejścia w życie Krajowej Sieci Onkologicznej ten szpital musi ustalać z podmiotem wielospecjalistycznym plan leczenia. To powoduje że stosowana terapia nie będzie polegała na tym, że leczymy kto jak potrafi, ale według określonych standardów – dodał Michał Chrobot.
Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej weszła w życie 20 kwietnia.
Jutro w konferencji udział zapowiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.