Najbliższe dni zapowiadają się słonecznie. Synoptycy przygotowali jednak prognozę pogody na czerwiec oraz początek wakacji. Jak wynika z najnowszej prognozy długoterminowej IMGW-PIB ten okres zapowiada się bardzo ciepło i pogodnie.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą nadal będzie dominował wyż, jedynie północny wschód kontynentu oraz krańce wschodnie i południowe znajdą się w zasięgu niżów z frontami atmosferycznymi. Polska pozostanie pod wpływem wyżu z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich i Islandii. Z północnego zachodu napływać będzie powietrze polarne morskie.
W środę (31 maja) zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 20 st.C na Suwalszczyźnie, w rejonach podgórskich i nad morzem, ok. 22 st.C na przeważającym obszarze kraju, do 25 st. na Pomorzu; chłodniej miejscami w rejonach podgórskich Karpat oraz nad morzem ok. 17 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem wzrastający do dość silnego i porywistego, z kierunków północnych i zachodnich, tylko na Dolnym Śląsku wschodni.
W nocy bezchmurnie lub zachmurzenia małe, tylko na północy miejscami zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna od 7 st.C w rejonach podgórskich, na Mazurach, Podlasiu oraz Pomorzu do 12 st.C na Rzeszowszczyźnie; chłodniej miejscami w rejonach podgórskich Karpat i na Lubelszczyźnie około 4 st.C. Wiatr słaby, na Wybrzeżu umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.
W czwartek (1 czerwca) zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północnym wschodzie możliwy przelotny deszcz. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 20 do 25 st.C; chłodniej nad morzem i Pomorzu od 14 do 19 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie na północy porywisty, zachodni i północno-zachodni.
IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego opublikował dziś (wtorek, 30 maja) prognozę długoterminową. Obejmuje ona okres pięciu tygodni – od 5 czerwca do 9 lipca.
Najcieplejszy czas w opublikowanej pogodzie długoterminowej to dwa tygodnie od 12 do 25 czerwca. Temperatura powietrza w całym kraju będzie wówczas o 1-2 stopnie powyżej średniej z lat 1991-2020.
Jak wynika z danych ujętych w pogodzie długoterminowej „kolejne tygodnie czerwca prawie w całym kraju będą cieplejsze niż zwykle w latach 1991-2020”. Chłodniej lub prawie w normie będzie okresowo jedynie na północy i zachodzie kraju.
Nowa🆕 prognoza długoterminowa od #ECMWF👇
🔸 kolejne tygodnie czerwca prawie w całym kraju cieplejsze↗️ niż zwykle w latach 1991 – 2020, na północy kraju chłodniejsze↘️ lub prawie w normie↔️,
🔸 najcieplejszy okres miesiąca od 12 – 25 czerwca,🧵 (1/2)#pogoda #czerwiec #IMGWCMM pic.twitter.com/jdLnJXnPbB— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) May 30, 2023