Kolegium Sędziów Związku Piłki Ręcznej w Polsce opublikowało specjalne oświadczenie, w którym w sposób jednoznaczny odrzuca oskarżenia Orlen Wisły Płock, jakoby sędziowie Filip Fahner i Łukasz Kubis, podjęli wiele decyzji na niekorzyść płockiej drużyny, podczas finałowego starcia rozgrywek PGNiG Superligi Mężczyzn przeciwko Barlinkowi Industrii Kielce.
Ma to związek ze złożeniem przez płocczan tzw. „przedsądowego wezwania do złożenia wyjaśnień w ramach sportowych zasad sztuki sędziowania oraz zasad FAIR PLAY”, o którym informowało Radio Kielce.
W komunikacie zamieszczonym na stronie związku możemy przeczytać m.in., że kolegium sędziów „uznaje za absolutnie niedopuszczalne, zawarte w piśmie sugestie i insynuacje, co do obiektywizmu sędziów oraz ich fachowości” – czytamy.
Ponadto sędziowie uznają działania klubu z Płocka za „próbą zdjęcia z siebie odpowiedzialności za osiągnięty, czy też raczej nieosiągnięty wynik sportowy(…) ale przede wszystkim stanowią bezprecedensowy atak na arbitrów oraz próbę wywierania na środowisko sędziów niedozwolonej presji”.
W sobotę (3 czerwca) obydwa zespoły spotkają się w Kaliszu w finałowym meczu Pucharu Polski.
TREŚĆ OŚWIADCZENIA KOLEGIUM SĘDZIÓW ZWIĄZKI PIŁKI RĘCZNEJ W POLSCE
Kolegium Sędziów Związku Piłki Ręcznej w Polsce
W związku z publikowanymi wystąpieniami SPR Wisły Płock S.A zawierającymi min. „przedsądowe wezwanie” sędziów meczu pomiędzy drużynami Barlinek Industria Kielce – ORLEN Wisła Płock do złożenia wyjaśnień (!) oraz zawartymi w pismach subiektywnymi ocenami osób zarządzających drużyną Orlen Wisły Płock, dotyczącymi rzekomo niewłaściwej pracy sędziów i delegatów,
Kolegium Sędziów Związku Piłki Ręcznej w Polsce oświadcza iż:
– uznaje za absolutnie niedopuszczalne, zawarte w piśmie sugestie i insynuacje, co do obiektywizmu sędziów oraz ich fachowości
– równie nagannie ocenia próby obciążania sędziów odpowiedzialnością za przegranie meczu oraz nie zdobycie przez ORLEN Wisłę Płock tytułu Mistrza Polski.
Wszystkie te działania SPR Wisły Płock są nie tylko próbą zdjęcia z siebie odpowiedzialności za osiągnięty, czy też raczej nieosiągnięty wynik sportowy, co byłoby wewnętrzną sprawą klubu, ale przede wszystkim stanowią bezprecedensowy atak na arbitrów oraz próbę wywierania na środowisko sędziów niedozwolonej presji, co należy oceniać w szczególności w kontekście następnych zawodów sportowych, w tym zbliżającego się meczu o finał ORLEN Pucharu Polski pomiędzy tymi samymi drużynami.
Należy przy tym zwrócić uwagę, że pomimo zarzutów, co do niewłaściwego sędziowania zawodów SPR Wisła Płock nie skorzystała z żadnych, przysługujących jej na mocy przepisów regulujących rozgrywki PGNiG Superligi, środków prawnych, w tym, co znamienne, nie złożyła w terminie protestu, co do naruszenia przez sędziów Przepisów gry w piłkę ręczną.
Kierowanie do sędziów absurdalnych „przedsądowych wezwań” i żądań wyjaśnień, co do domniemanych i bliżej niesprecyzowanych „błędów”, zawierających nadto sugestię odpowiedzialności prawnej arbitrów jest nieakceptowalne,
z powodu ich nakierowania na spowodowanie utraty dobrego imienia, renomy oraz autorytetu sędziów koniecznych dla wykonywanego przez nich zawodu.
Tego typu oświadczenia i działania wręcz zaprzeczają idei fair-play oraz czystości rywalizacji sportowej, na którą powołują się autorzy pisma, a co istotniejsze, stanowią ponadto naruszenie konkretnych przepisów Związku Piłki Ręcznej w Polsce.
Na całym świecie arbitrzy sportowi chronieni są przepisami prawa powszechnego, a przede wszystkim sportowego przed bezprawnymi atakami niezadowolonych z wyniku sportowego: kibiców, sportowców, trenerów i klubów sportowych. Również w piłce ręcznej, czy to na gruncie przepisów EHF, czy też ZPRP, atak na sędziego czy próba wywarcia wpływu na podejmowane przez niego decyzje, stanowią podstawę do podjęcia przez związek sportowy działań w celu ochrony autonomii i niezależności arbitra.
Kolegium Sędziów Związku Piłki Ręcznej w Polsce niezależnie od intencji autorów w/w pism i wezwań oświadcza kategorycznie, że żadne pozasportowe działania i naciski na sędziów nie odniosą skutku w postaci wpływu na decyzje podejmowane autonomicznie przez arbitrów na boisku oraz że podejmie wszelkie, zgodne z prawem działania, aby zapewnić sędziom ochronę ich niezależności.
Kolegium Sędziów zwraca się do Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz jego organów jurysdykcyjnych i dyscyplinarnych oraz do Superligi Sp. z o.o. i Komisarza Superligi o zwrócenie uwagi na wskazane zachowania oraz dokonanie ich oceny w kontekście dochowania przez SPR Wisłę Płock oraz Xaviera Sabate, Artura Stanowskiego i Adama Wiśniewskiego reguł czystości rywalizacji oraz przestrzegania uregulowań sportowych obowiązujących w Związku Piłki Ręcznej w Polsce.
Jednocześnie wnosimy do Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Superligi Sp. z o.o. o zapewnienie bezwzględnej ochrony arbitrów na wypadek kontynuacji tego typu pozasportowych działań lub wystąpienia ich w przyszłości.
Kolegium Sędziów ZPRP