Jak ciekawie uczyć fizyki – taką wiedzę na warsztatach w CERN zdobywała Magdalena Słoma, nauczycielka w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach i w Akademickiej Szkole Podstawowej. Teraz chce ją przekazać innym nauczycielom z naszego regionu.
Magdalena Słoma była jednym z laureatów konkursu „Atomy Wiedzy” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Resort wybrał 36 nauczycieli z całej Polski, którzy w Szwajcarii poznawali najnowsze odkrycia fizyki oraz zasady efektywnego prowadzenia zajęć.
Nauczycielka mówi, że jeżeli chcemy dobrze przygotować młodych ludzi do wejścia w dorosłe życie, szkoła powinna przede wszystkim uczyć ich pracy w grupie, najlepiej w ramach nauczania projektowego, gdzie każdy ma swoje zadanie.
– Dziś większość szkół stawia na indywidualne wyniki ucznia, a to nie jest dobry kierunek. Dzisiejszy rynek pracy, również pracy naukowej wymaga przede wszystkim umiejętności pracy w zespole – mówi Magdalena Słoma.
Przy współpracy ze Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty oraz Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu powstał projekt, dzięki któremu nowości podpatrzone w CERN trafią do szkół w naszym regionie. Magdalena Słoma informuje, że 5 czerwca odbędą się warsztaty metodyczne i pokazy naukowe.
– Powstała koncepcja Atomów Wiedzy – wojewódzkiej inicjatywy naukowej. W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym będziemy gościć ponad 200 osób. Będą to nauczyciele, dyrektorzy oraz uczniowie – zapowiada nauczycielka.
Jednym z uczestników wydarzenia będzie Sławosz Uznański, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej.