„Kultura ludowa zasługuje na to, aby ją promować” – mówił wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz. W środę (31 maja), podczas spotkania z Parku Etnograficznym w Tokarni władze regionu i powiatu zadeklarowały wsparcie w promocji Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” 2023. Wydarzenie odbędzie się 17 i 18 czerwca.
Inicjatorem spotkania był Janusz Knap, prezes Polskiego Radia Kielce. To on zwrócił się o pomoc w propagowaniu informacji o festiwalu „Jawor”, czyli jak powiedział jednego z najważniejszych wydarzeń w obszarze kultury ludowej w Polsce.
– Jest to impreza, która ma kilkunastoletnią historię, ale po raz drugi odbędzie się w formule ogólnopolskiej. Żeby otrzymała taką rangę na jaką zasługuje musi być bardzo szeroka współpraca między nami wszystkimi i synergia działań, która pozwoli temu festiwalowi rozkwitnąć – mówił.
Goście biorący udział w spotkaniu podpisali list, który trafi do wszystkich włodarzy naszego województwa: wójtów, burmistrzów, prezydentów z prośbą o to, by promowali festiwal „Jawor u źródeł kultur”, a przede wszystkim, żeby zaprosili mieszkańców swoich gmin i miast do udziału w imprezie.
– W tym wielkim wydarzeniu, które jest nie tylko wydarzeniem artystycznym, kulturalnym, ale też rodzinnym, tożsamościowym, patriotycznym. Można tutaj wiele przymiotników wymyślać, ale każdy z nich nie odda w pełni tego, czym ten festiwal w rzeczywistości jest. To po części także piknik, spotkanie towarzyskie, a przede wszystkim słuchanie dobrej muzyki w wykonaniu najlepszych artystów ludowych z całej Polski, ponieważ u podstaw wyłonienia laureatów leżą konkursy regionalne, które się odbywają w każdej z rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy tak szerokiego grona zacnych osób, festiwal będzie jeszcze bardziej popularny – zaznaczył.
List podpisali: Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, Robert Jaworski – prezes Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego, Tadeusz Sikora – dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Katarzyna Korus -prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich.
Wojewoda Zbigniew Koniusz powiedział, że „Jawor” to impreza skazana na sukces.
– Sukcesem jest to, że z roku na rok coraz więcej osób tutaj przybywa. Tokarnia jest wręcz wymarzonym miejscem, aby twórcy ludowi mogli się zaprezentować w sposób naturalny. Jestem pełen podziwu i dziękuję za determinację w rozwijaniu tego dzieła, bo takim tytułem można nazwać to wydarzenie. Ale tak naprawdę kultura ludowa zasługuje na to, żeby ją promować, pokazywać, bo to jest nasze dziedzictwo i my z niego wyrastamy – stwierdził.
W podobnym tonie wypowiadał się marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.
– Myślę, że w każdym z nas tkwi ten gen wiejskości. Każdy podczas wydarzeń organizowanych w Tokarni odnajdzie elementy, które zna z dzieciństwa, czy z przekazów starszego pokolenia w naszych rodzinach. Myślę, że Tokarnia położona u stóp zamku chęcińskiego jest właściwym miejscem. Jest tu rozległy teren, można tu znaleźć wiele zabytków drewnianej architektury, ale jest tu także znakomity klimat, który na pewno będzie dobrze będzie oddziaływał na naszych gości – zauważył.
– To święto tych wszystkich, którzy utożsamiają się z folklorem, z twórczością ludową – tak o Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” – mówił Robert Jaworski prezes Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego. – To pięknie, że na przestrzeni tych wszystkich lat wykrystalizowała się taka bardzo pozytywna opinia wokół festiwalu „Jawor”. Jako samorządowcy województwa świętokrzyskiego od zawsze włączamy się w zgłaszanie kandydatów do festiwalu. Naszą rolą jest wyszukiwanie takich perełek, ludzi zdolnych, którzy mają swój dorobek jeśli chodzi o twórczość ludową. Chcemy ich promować, pokazywać światu, że w naszych małych ojczyznach żyją ludzie uzdolnieni – podkreślił.
Zdaniem Tomasza Plebana, wicestarosty kieleckiego, „Jawor” jest jedną z najlepszych imprez na terenie naszego województwa.
– Bardzo się cieszę, że powiat kielecki może uczestniczyć w tym wydarzeniu, jego promowaniu, jego przygotowywaniu. Zapraszam wszystkich mieszkańców z powiatu kieleckiego do tego, aby odwiedzili nas 17 czerwca w Kielcach i 18 czerwca w Tokarni – zachęcał.
Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej zauważył, że Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” jest jedną z wielu imprez, które się odbywają w skansenie w Tokarni, ale ma swoją specyfikę, ponieważ zjeżdżają się na nią zespoły folklorystyczne z całej Polski.
– Normalnie widzimy nasz rodzimy folklor z różnych terenów regionu. Czasami oczywiście pojawiają się goście, ale podczas tej imprezy zjawiają się wykonawcy z różnych zakątków kraju. – zaznaczył.
Katarzyna Korus, prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich zapowiedziała, że organizacja, która kieruje zaprezentuje się w tegorocznej imprezie.
– Zaznaczy swoją obecność swoim stanowiskiem oraz zaprosi różnego rodzaju koła gospodyń wiejskich z całej Polski – powiedziała.
Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” 2023 odbędzie w połowie czerwca. W sobotę, 17 czerwca będzie gościć na ulicy Sienkiewicza i Placu Artystów w Kielcach. Tego dnia główną ulicą stolicy regionu przejdzie korowód z udziałem artystów z całej Polski, a także poznamy wyniki konkursu w regionie świętokrzyskim. Z kolei w niedzielę, 18 czerwca w Parku Etnograficznym w Tokarni wystąpią laureaci z regonów, a o godz. 16.30 rozpocznie się wręczenie ogólnopolskich nagród „Jawor u źródeł kultury”.
Impreza jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbywa się we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.