Znamy już nazwiska laureatów konkursu literackiego „Tak widzę świat, tak go czuję. #dobreslowa”. W środę (31 maja) zebrała się kapituła konkursu, która wyłoniła zwycięzców oraz wyróżnionych w poszczególnych kategoriach. Ich nazwiska zostaną ogłoszone podczas gali, która odbędzie się 14 czerwca w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.
Do czwartej już edycji konkursu wpłynęło ponad 450 prac. W tym roku po raz pierwszy uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz open.
Jury obradowało pod przewodnictwem wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, który przyznał, że zadanie nie było łatwe.
– Bałem się, że będzie burza, bo prace były bardzo różne, bardzo osobiste, często pokazujące trudne emocje. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, ale ja podkreślę, że wygrał każdy, kto napisał opowiadanie może cieszyć się z satysfakcji, że jest uczestnikiem czegoś większego. Prace jednoznacznie mówią: cierpimy na samotność, na odrzucenie, na brak akceptacji – wymieniał.
Wojewoda dodał, że w zwycięskich pracach ich autorzy pokazali swoją wrażliwość.
– Te prace są naprawdę osobiste, za co dziękuję wszystkim uczestnikom. Dla nas jurorów, to była ważna rzecz, ale chyba także dla uczestników było istotne, żeby móc opowiedzieć komuś swoją historię, być może zmyśloną, ale w tych zmyśleniach przemyca się też cząstkę samego siebie – zauważył.
Zbigniew Koniusz dziękował współorganizatorowi konkursu, Januszowi Knapowi, prezesowi Radia Kielce.
– Za to, że już kolejny rok przyczynia się do tego, że konkurs literacki „Tak widzę świat, tak go czuję” zaprasza do siebie tak wielu uczestników ze wszystkich stron kraju. Mam nadzieję, że nikt nie poczuje się urażony, ale konkurs ma to do siebie, że musimy wybrać zwycięzców – powiedział.
W jury znalazła się m.in. red. Anna Roży, twórczyni programu telewizyjnego „Poczytalnia TV”. Przyznała, że obawiała się, że najtrudniejsze do oceny będą prace najmłodszych uczestników. Tymczasem te pozytywnie ją zaskoczyły.
– Wśród tych prawie 400 prac, które przeczytałam, bo część była odrzucona ze względu na warunki regulaminu, to właśnie praca chłopca ze szkoły podstawowej podobała mi się najbardziej. Podobała mi się ze względu na pomysł, oryginalność, poczucie humoru i konstrukcję tekstu. Czytając tę pracę uśmiechałam się, a to było ważne, żeby pojawiły się dobre słowa, żeby te słowa wywołały pozytywne emocje i tam takie prace były – podkreśliła.
Pisarka Irena Nyczaj zwróciła uwagę, że choć ważna była treść, liczyła się także literacka forma.
– Bo nie każda opowiedziana historia jest literackim przekazem i zawsze staram się o tym pamiętać, mając za wzorzec najwybitniejszych autorów opowiadań. Ten gatunek wbrew pozorom jest bardzo trudną formą literacką – powiedziała.
Anna Zielińska-Brudek, prezes okręgu kieleckiego Związku Literatów Polskich stwierdziła, ze największą nagrodą dla piszących jest to, że ich praca znajduje odbiorcę. – Spędziliśmy wiele nocy i dni, żeby dotrzeć do wyobraźni, oceny rzeczywistości prawie 400 uczestników konkursu. Dla niektórych był to debiut, uwalnianie pewnych emocji, a nawet terapia, bo to dało się zauważyć. Natomiast dla innych kolejne wyzwanie artystyczne – zauważyła.
Organizatorami konkursu „Tak widzę świat, tak go czuję. #dobreslowa” są: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz i Polskie Radio Kielce. Na państwa prace czekaliśmy od 22 marca do 30 kwietnia. Zwycięzców poznamy podczas gali, która odbędzie się w 14 czerwca. W każdej z trzech kategorii na osobę z pierwszego miejsca czeka Złote Pióro Wojewody Świętokrzyskiego oraz 5 tys. zł ufundowane przez Polskie Radio Kielce.