Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest jednym z miejsc wskazanych na odwiedziny przez wycieczki młodzieży izraelskiej, która gości w Polsce.
Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, którego oddziałem jest mauzoleum w Michniowie informuje, że aby taka decyzja została podjęta, mauzoleum zostało poddane ocenie. Liczyła się m.in. dostępność przedstawionej narracji.
– Mieliśmy wizytę przewodników z Izraela, którzy obejrzeli mauzoleum. Byli pod wrażeniem architektury, ale przede wszystkim tego, że mamy część wystawy w języku polskim, angielskim i hebrajskim, audioprzewodniki w języku hebrajskim, wszystkie teksty są polsko-angielskie. Padła nawet taka uwaga ze strony szefa grupy, Gila Farana, że większość muzeów w Polsce jest dla Polaków, a tutaj wszyscy mogą przyjechać i zrozumieją ten przekaz – zauważył.
Tadeusz Sikora dodał, że audioprzewodniki w języku hebrajskim zrobiły wrażenie na gościach, ale także sama narracja wystawy.
– Pokazująca inne ujęcie historii, z punktu widzenia mieszkańców wsi, których wkład w kontekście ratowania Żydów wciąż jest mało znany. A polska wieś miała duże zasługi w tym zakresie, nie z powodu bohaterstwa, tylko dlatego że chciała pomagać sąsiadom, którzy od lat mieszkali obok – powiedział.
Polska i Izrael podpisały umowę międzyrządową o współpracy w dziedzinie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży. Zgodnie z nią programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu, ale zostaną poszerzone między innymi o miejsca opowiadające o wspólnej historii naszych narodów.
W tym roku mija 80 lat od pacyfikacji Michniowa. Miała miejsce w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku. W czasie tych dwóch dni Niemcy zabili 204 osoby.