Na obiektach użyteczności publicznej w Ostrowcu Św. zamontowano 18 instalacji fotowoltaicznych. Jak zaznaczył wiceprezydent Ostrowca Artur Łakomiec instalacje w większości umiejscowione zostały na dachach, ale także na terenach przyległych do poszczególnych instytucji:
– Jesteśmy w połowie, jeżeli chodzi o realizację projektu. Z analiz wynika, że wartość inwestycji zwróci się w ciągu 8 do 15 lat. Biorąc pod uwagę dofinansowanie z programu Polski Ład, wkład finansowy Gminy Ostrowiec Świętokrzyski powinien zwrócić się w ciągu jednego roku.
Instalacje fotowoltaiczne zostały zamontowane na szkołach i przedszkolach, basenie miejskim, stadionie KSZO, budynku ZUM, ŚDS Przystań, Browar Kultury.
Pierwszy etap inwestycji został zakończony cztery miesiące przed terminem. Dzięki temu udało się uruchomić instalacje fotowoltaiczne w okresie letnim, kiedy jest najlepszy okres na produkcję energii. Termin realizacji całego projektu to czerwiec 2024 roku. Wykonawca deklaruje wcześniejsze zakończenie prac.
Łączna moc odebranych instalacji w pierwszym etapie wynosi 909 kW. Łączna produkcja odebranych instalacji w maju wyniosła 101 MWh.
Produkcja energii elektrycznej w skali roku z planowanych instalacji fotowoltaicznych w większości będzie na poziomie zapotrzebowania poszczególnych jednostek na energię elektryczną.