Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie otrzyma w piątek (2 czerwca) imię Adolfa Dygasińskiego. Pisarz jest nazywany piewca Ponidzia.
Uroczystości rozpocznie o godz. 9.00 mszą św. w kościele Św. Jana Apostoła i Ewangelisty pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego. Podczas eucharystii zostanie poświęcony sztandar placówki oraz nastąpi uroczyste nadanie imienia szkole. Wnioskowała o to rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski. Następnie na sesji w Pińczowie, 26 kwietnia, radni gminni podjęli decyzje w tej sprawie.
Wszyscy są przekonani, że uczniowie będą dumni, że uczą się w placówce, której patron tak pięknie pisał o Ponidziu:
„Pięknym jest kraj cały, który przepasała wstęga swoją Nida rwąca się do Wisły, jak córka w objęcia matki”.
Muzeum Regionalne w Pińczowie posiada znaczący zbiór poświęcony twórczości i życiu Dygasińskiego – jego rękopisy, fotografie i inne pamiątki.
Adolf Dygasiński urodził się 7 marca 1839 roku w Niegosławicach. Uczył się w Pińczowie i Kielcach, studiował w Warszawie: językoznawstwo, przyrodę i geografię. W roku 1863 wziął udział w Powstaniu Styczniowym.
Po jego upadku podjął się pracy guwernera, a jego wychowankiem był m.in. słynny malarz Jacek Malczewski. Dygasiński w swoim życiu zajmował się pracą pedagogiczną, księgarsko-wydawniczą, był korespondentem warszawskich gazet. Zadebiutował jako pisarz w wieku 44 lat. Był jednym z głównych przedstawicieli naturalizmu w polskiej literaturze. Pozostawił po sobie: powieści, nowele i tomy listów.
Zmarł 3 czerwca 1902 r. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.