Pokaz filmu „Wilk” o legendarnym dowódcy Armii Krajowej – Zbigniewie Kruszelnickim, gry edukacyjne, a także prezentacja umundurowania i broni z epoki, to elementy seminarium naukowego „Pamięci Bohaterom Chęciny 2023”. W spotkaniu wzięło udział około 200 uczniów z gminy Chęciny.
Jak informuje burmistrz Robert Jaworski, tego typu przedsięwzięcia to okazja, aby młodzież mogła poznać sylwetki bohaterów, którzy często, mimo młodego wieku, m.in. w latach II wojny światowej walczyli o wolność.
– To żywa lekcja historii. Liczę na to, iż wniesie wiele dla młodego pokolenia. Jest to realizacja pierwszej części projektu „Pamięci Bohaterom”. Jego druga odsłona będzie miała miejsce 11 sierpnia, w tym dniu do Chęcin wkroczy „Kadrówka”. Również to wydarzenie będziemy przeżywać w szczególny sposób -zapowiada.
Robert Jaworski, przypomina, że 2 czerwca to szczególna data dla lokalnej społeczności, ponieważ 79 lat temu, właśnie 2 czerwca 1944 roku miała miejsce dokonana przez Niemców pacyfikacja Chęcin.
– To był dramat wielu mieszkańców. 44 osoby wywieziono, zginęło wówczas 39 mieszkańców. Staramy się jako samorząd, od wielu lat ten dzień należycie przeżywać i upamiętniać. Organizujemy uroczystości patriotyczne i religijne, w których biorą udział mieszkańcy, rodziny pomordowanych i samorządowcy. To czas refleksji i zadumy. Niezwykle ważne jest dla nas także, aby w tego typu uroczystościach brali udział uczniowie i młodzież, którzy dzięki temu mogą się dowiedzieć o naszej tragicznej przeszłości – dodaje.
W spotkaniu z młodzieżą wziął udział Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. Wyjaśnia, że film „Wilk” cieszy się niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem. W Internecie obraz obejrzało już ponad milion widzów. Rekonstruktorzy historyczni, podczas spotkania zaprezentowali młodzieży z Chęcin m.in. umundurowanie i broń, którą posługiwali się żołnierze Armii Krajowej na Kielecczyźnie.
– Chcemy młodzieży unaocznić m.in. różnice w umundurowaniu i broni, jaką posługiwali się żołnierze walczący z Niemcami. Poprzez takie ciekawostki jak informacje o tym jak schować pistolet maszynowy pod płaszczem chcemy zainteresować młodzież historią konspiracji, którą zajmował się oddział Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka”, także na terenie Chęcin i najbliższych okolic – dodaje.
W ramach projektu „Pamięci Bohaterom Chęciny 2023” uczniowie mieli za zadanie wyszukać informacje o lokalnych bohaterach i przygotować o nich prezentacje multimedialne.